Benefis Franciszka Drewnioka

Dnia 13 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wiśle spotkanie z Franciszkiem Drewniokiem. Okazją było wydanie nowej książki pt. „Życie Franka w świetle jego twórczości literackiej”.

Bohater spotkania z urodzenia chorzowianin, z zawodu inżynier automatyk, z zamiłowania przewodnik i działacz turystyczny, autor i publicysta związany jest z Wisłą od 1987 roku. Przez wiele lat był dyrektorem domów wczasowych, takich jak „Szombierki”, „Ondraszek” i „Relaks”. Należy do Koła Przewodników Beskidzkich w Wiśle, działa w tutejszym Oddziale PTTK. Jest autorem licznych publikacji, współautorem 1 tomu „Monografii Wisły” zatytułowanego „Środowisko przyrodnicze Wisły” oraz autorem przewodnika „Wisła. Trasy spacerowe”. Jego najnowsza publikacja, to zbiór felietonów, reportaży i zapisków kronikarskich dotyczących różnych okresów życia autora, różnych wydarzeń i przygód, zwłaszcza podróżniczych.

Środowe spotkanie miało nietypowy przebieg, gdyż przybrało formę benefisu. Na wstępie przedstawiono historię zainicjowanych przez Franciszka Drewnioka bacowań, czyli formy ekstremalnych wypadów w góry praktykowanej przez studentów, przewodników i nie tylko, a udokumentowanych rysunkami Jerzego Chmiela. Następnie Bronisław Pinkas, również przewodnik i długoletni współpracownik, ukazał  biografię Franciszka Drewnioka na wesoło, przeplatając ją piosenkami we własnym wykonaniu. Na krótko dopuszczono do głosu bohatera spotkania, który nie krył wzruszenia i zaskoczenia takim obrotem wydarzeń. Przyczyniła się do tego również piosenka Franka Sinatry „My way” w wykonaniu Ewy Długosz i Zbigniewa Cienciały.

Na podsumowanie odśpiewano „W górach jest wszystko, co kocham” – pieśń będącą niepisanym  hymnem przewodników. Były wspomnienia i wiersze, można było także nabyć najnowszą książkę Franciszka Drewnioka, którą podpisywał sam Autor. Spotkanie, choć miało nieco inny charakter niż typowe spotkanie autorskie, przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum wydarzeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.