Podsumowanie projektu „Śladami Imka Wisełki”

W sali sesyjnej Urzędu Miasta 21 listopada br. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Śladami Imka Wisełki” realizowanego przez grupę nieformalną „Pozytywnie zakręceni” oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Śniegonia w Wiśle. Działania w ramach tejże inicjatywy dofinansowane zostały z Programu Działaj Lokalnie VIII, w którym udało się uzyskać maksymalną kwotę dotacji w wysokości 6000 złotych.

Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży, która w okresie wakacji oraz we wrześniu i październiku uczestniczyła w zajęciach literacko-plastycznych oraz w warsztatach i plenerach fotograficznych związanych tematycznie z bohaterem wiślańskiej legendy i powieści Bogumiła Hoffa pt. „Imko Wisełka”. Szczegółowy fotoreportaż obrazujący każde ze spotkań, można było zobaczyć podczas spotkania na wyświetlanej prezentacji multimedialnej, a relacje z poszczególnych zajęć i kolejnych etapów projektu na bieżąco udostępniane były na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.wisla.pl.

Wszyscy zaproszeni goście, dzieci i młodzież mogli oglądać wystawę złożoną z wyłonionych i nagrodzonych w konkursie prac plastycznych oraz najlepsze fotografie inspirowane tematyką powieści. Ku zaskoczeniu dzieci niektóre prace plastyczne wykorzystane zostały w teatrzyku kamishibai, który przybliżył niewtajemniczonym słuchaczom przygodę tytułowego Imka.

Największym sukcesem i ukoronowaniem wszystkich działań projektowych jest trzecie wydanie powieści „Imko Wisełka” autorstwa „odkrywcy Wisły” Bogumiła Hoffa. Jej druk został sfinansowany w połowie ze środków projektu, a w połowie z dotacji celowej przyznanej przez Gminę Wisła. Legenda o pierwszym wiślaninie, opatrzona pięknymi ilustracjami autorstwa Jerzego Chmiela, trafiła w pierwszej kolejności w ręce władz: Burmistrza Miasta Jana Poloczka oraz członków Rady Miasta.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, gdyż przyszedł czas podziękowań i uhonorowania wszystkich tych osób, bez których o jakichkolwiek działaniach nie byłoby mowy. I tak powieść „Imko Wisełka” otrzymali: przedstawicielka grantodawców Prezes Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej – Sławomira Kalisz, wolontariusze, darczyńcy – przedstawiciele prywatnych firm, które wsparły realizację projektu oraz laureaci konkursów plastycznego i fotograficznego. Książeczką w nowej odsłonie nacieszą się też wszyscy uczestnicy zajęć literacko-plastycznych, jak również uczniowie wiślańskich szkół oraz czytelnicy bibliotek publicznych w całym Powiecie Cieszyńskim. Dyrektor biblioteki, Renata Czyż, która poprowadziła całą uroczystość, podziękowała wszystkim za udział w projekcie i przybycie na jego podsumowanie.

Książka będzie dostępna nie tylko w bibliotekach szkolnych, ale także w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Nowiuśkie egzemplarze „Imka Wisełki” już czekają na swoich czytelników. Warto też zobaczyć pokonkursową wystawę fotograficzną, która czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Monika Śliwka

Protokół z konkursu fotograficznego Protokół z konkursu plastycznego

Prezentacja projektu "Śladami Imka Wisełki"

httpv://youtu.be/CoP-LFgOZtQ

Podsumowanie projektu "Śladami Imka Wisełki"

httpv://youtu.be/wmuOEoF2tJs

Film z projektu "Śladami Imka Wisełki"

httpv://youtu.be/8JTZkQX2Rb4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum wydarzeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.