Wiślańscy rzemieślnicy

We wtorek 26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny zebrała się grupa dyskusyjna. Tematem spotkania byli wiślańscy rzemieślnicy, którzy niegdyś prowadzili swą działalność na terenie miasta.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwszą część przygotowała historyk Danuta Szczypka. Był to historyczny przegląd dziejów rzemiosła w Wiśle. Przybliżyła ona historię wiślańskich młynów, piekarni i zakładów tkackich. Dzięki jej staraniom nasza wiedza poszerzyła się między innymi o fakt, że już w XIX wieku to właśnie w Wiśle było najwięcej zakładów tkackich na całym cieszyńskim, a pierwsza piekarnia została wybudowana przy Domu Zborowym w Wiśle Centrum.   W drugiej części Jerzy Kufa odczytał niezwykle interesujące wywiady na temat starych rzemieślników wiślańskich. W gronie rozmówców znalazł się: kowal – Rudolf Polok z Nowej Osady, krawiec – Józef Raszka z Noclegów, stolarz – Paweł Szarzec z Kopydła, a o swoich ojcach opowiadali: Zbigniew Cieślar – o rzeźniku Pawle Cieślarze z Centrum, Rudolf Mitręga – o krawcu Andrzeju Mitrędze z Dziechcinki.   Grupa dyskusyjna chciała serdecznie podziękować rozmówcom za udzielone wywiady i Panu Janowi Wrzecionko za zorganizowanie spotkania z kowalem Rudolfem Polokiem.

Biblioteka i grupa dyskusyjna serdecznie zapraszają na ostatnie tegoroczne spotkanie, które odbędzie się 10 grudnia. Tematem rozmowy będą „Wiślańscy farorze”.

grupa1 grupa2 grupa3

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum wydarzeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.