Myślenie Stasiukiem

27 listopada 2013 roku o godzinie 13.00 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbyła się „Lekcja czytania” z „Tygodnikiem Powszechnym”, którą na temat opowiadania „Suka” Andrzeja Stasiuka poprowadził dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek. „Lekcje czytania z…” to społeczna akcja Fundacji Tygodnika Powszechnego mająca na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z ich wybitnymi twórcami i znawcami.

W spotkaniu z prof. R. Koziołkiem wzięło udział siedemdziesięciu uczniów z klas
4 THa, 4 THb i 3 TH. Wydarzenie to było możliwe dzięki współpracy polonistek z Miejską Biblioteką Publiczną im. J. Śniegonia w Wiśle, by „Lekcja czytania z…” mogła się odbyć w wiślańskim technikum.

Profesor Koziołek we wprowadzeniu do odbioru dzieła zwrócił uwagę
na fundamentalną dla literatury kwestię – a mianowicie język. Aby rzecz ująć w sposób obrazowy ukuł porównanie sposobów użycia języka do świata motoryzacji: język Kochanowskiego, Mickiewicza, najlepsze frazy prozy Stasiuka to bolidy formuły 1,
z kolei komunikacja codzienna to samochody, które spotykamy na naszych drogach.
W rezultacie  – kontynuował prelegent – „Literatura to najwyższa technologia języka”.
A zatem z mniejszą lub większą świadomością słowa ludzie wypowiadają się też językiem
o proweniencji literackiej. Dlaczego?  Ponieważ „literaturą dobrze się myśli”.

„Suka” Andrzeja Stasiuka skłoniła młodzież do myślenia o roli zwierząt w świecie,
a przede wszystkim do pytania o ich zabijanie i śmierć. Niemniej tytułowa bohaterka opowiadania stanowi pretekst do mówienia o ludzkiej śmierci: „Patrzę na sukę i myślę o sobie – pisze autor „Grochowa”, ale też o tych wszystkich ludziach wolno wymykających się, wysuwających ze swoich powłok”. Profesor Ryszard Koziołek podkreślił, że człowiek opowiadając o zwierzętach, chce tak naprawdę mówić o człowieku – nie tylko
w najpowszechniejszym do tego rodzaju wypowiedzi gatunku, jakim jest bajka.

Kolejne bardzo wyraźne elementy dyskusji oscylowały wokół zagadnień ludzi starszych, „[…] tych wszystkich starannie ukrytych miejscach służących umieraniu”, samotności odchodzenia z tego świata, obrzędów pogrzebowych. Tekst Stasiuka stał się impulsem do przywołania różnych kontekstów interpretacyjnych (m.in.: średniowiecznych danse macabre, ars moriendi,  realizmu opowieści „Śmierć Iwana Iljicza” Tołstoja, ewolucjonizmu Darwina czy filozofii Heideggera i Kierkegaarda). Na zakończenie profesor Koziołek zaakcentował, iż śmierć jest doświadczeniem poza komunikacją, stąd możemy nauczyć się od zwierząt oswoić śmierć.

Literaturą dobrze się myśli. Literatura skłania odbiorcę do myślenia. Potwierdzeniem tych słów były opinie młodzieży. Największym uznaniem zaś tego, że trudy zostały spełnione godnie są słowa uczniów, którzy chcieliby raz jeszcze wziąć udział w „Lekcji czytania z…”

Warto wspomnieć, że wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza zatytułowana „Twórczość Andrzeja Stasiuka” to instalacja prezentująca książki pisarza
ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia oraz Biblioteki Szkolnej ZSGH. Druga „Od słowa do obrazu – artyzm cyklu ilustracji prozy Andrzeja Stasiuka” stanowi wybór rysunków  autorstwa Kamila Targosza do utworów „Dukla” i „Grochów”. Wszystkie te wydarzenia zainaugurowały Dzień Języka Ojczystego, który w tym roku będzie poświęcony Andrzejowi Stasiukowi i jego próbom opisu świata.

Xymena Borowiak

lekcja_czytania_2013

DSCF2481 DSCF2486 DSCF2490 DSCF2497 DSCF2498 DSCF2501 DSCF2504 DSCF2505 DSCF2506 DSCF2507 DSCF2508 DSCF2510 DSCF2512 DSCF2513

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum wydarzeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.