Wiślańscy farorze

Temat „Wiślańscy farorze” zadziałał jak dobra zanęta na ryby w jeziorze. Na wtorkowej dyskusji zjawiło się tylu słuchaczy, że nawet stali członkowie grupy tak licznego tłumu nie pamiętają. Dodatkowo na spotkanie przybył ks. Waldemar Szajthauer, który czynnie włączył się do rozmowy.
    Temat został przygotowany przez dyrektor biblioteki Renatę Czyż, która przedstawiła sylwetki poszczególnych księży pracujących w parafiach katolickich i ewangelickich na terenie Wisły do 1939 roku. Podczas prezentacji postaci każdego z „farorzy” prowadząca nie poprzestała na podaniu biogramu, ale przytoczyła ciekawe fakty z czasów ich posługi na parafiach.
Druga część spotkania (część dyskusyjna) obfitowała w ciekawe wątki poruszane przez słuchaczy, a dotyczące wiślańskich księży. Podczas tej dyskusji zauważono, że wielu z duchownych w swojej posłudze nie ograniczało się tylko do swojej parafii, ale angażowało się i działało społecznie, czego przykładem może być ksiądz Jerzy Mrowiec, który był komendantem Straży Pożarnej i codziennie odnotowywał pogodę, a swe pomiary wysyłał do Wiednia. Niezwykle istotną obserwacją było to, że  duchowni mieli wielki wpływ na rozwój intelektualny wiślan oraz wiślańskiej oświaty. Świadczą o tym dwa fakty: pierwsze szkoły budowano w pobliżu parafii, które je utrzymywały, drugi dotyczy niskiego poziomu analfabetyzmu na Śląsku Cieszyńskim. Powodem był fakt, że w szkole na lekcjach uczono dzieci czytania na tekstach religijnych, a do katechizmu dołączano elementarz.
Na koniec padła ciekawostka: kiedyś słowo „farorz” odnosiło się tylko do księży katolickich, a używanie go w stosunku do księży ewangelickich jest formą całkiem młodą. Ksiądz W. Szajthauer przy okazji nakreślania etymologi słowa „farorz” wspomniał o innym – nie używanym już – określeniu duchownych: „panie tatulku”, które dzisiaj, w dobie dynamicznie zmieniającego się języka, zostało wyparte.
    Grupa dyskusyjna zaprasza na swoje spotkania z ciekawymi tematami dotyczącymi oczywiście Wisły i wiślan. Kolejna dyskusja odbędzie się 28 stycznia, a omawiani będą po raz drugi wiślańscy rzemieślnicy.

farorze_2 farorze_5 farorze_1 farorze_8 farorze_3 farorze_6 farorze_4 farorze_7

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum wydarzeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.