Archiwista historię ci opowie

Archiwistyka, czy w tym może być coś ciekawego? Okazuje się, że tak i w interesujący sposób przekonała nas o tym Pani Doktor Hanna Krajewska, założycielka Polskiego Towarzystwa Archiwalnego oraz dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
    Podczas wirtualnego spotkania z cyklu „Spotkania z pasjami” w wiślańskiej bibliotece Pani Hanna opowiadała o swojej pasji upowszechniania wiedzy historycznej. Swoje wypowiedzi wzbogacała ciekawostkami z dziejów Polski i świata. Pośród kilku przyczyn zainteresowania i popularyzowania archiwistyki, dziedziny zajmującej się selekcją, gromadzeniem i przechowywaniem różnorakich dokumentów, pani Doktor podała istotną przyczynę: nawet jeśli wydaje nam się, że coś w naszym życiu jest błahe i nieważne, to właśnie historia pokazuje, że dane wydarzenie jednak było ważne i to czasem do tego stopnia, że zmieniło dzieje wielu osób. Taki argument poparła kilkoma prawdziwymi historiami z życia.
    Bohaterka przybliżyła także pracę archiwistów oraz opowiedziała jak ważne to zajęcie, ze względu na fakt, iż w dzisiejszych czasach produkowana jest gigantyczna liczba dokumentów, a tylko nieliczne mogą zostać zarchiwizowane na dłuższy czas. Takiej odpowiedzialnej selekcji dokumentów dokonują właśnie archiwiści. Pozwala ona na zachowanie w pamięci ludzkiej wielu faktów, a to dzięki historykom, którzy zaglądają do archiwów po wielu, wielu latach.
    Na koniec Pani Hanna zachęcała do tego, by każdy uczestnik spotkania mógł stać się archiwistą przez proste gromadzenie i opisywanie zdjęć z domowej galerii, dla zachowania pełni informacji dla przyszłych pokoleń. Prócz archiwizowania domowych dokumentów wspomniała, że wielkie znacznie ma tworzenie lokalnych archiwów o zasięgu miasta czy regionu, w którym się mieszka.
    Zachęcamy zatem nie tylko do pracy archiwalnej, ale także do udziału w kolejnym spotkaniu w wiślańskiej bibliotece już 28 sierpnia.

pasje_07.08_naWWW_3 pasje_07.08_naWWW_2 pasje_07.08_naWWW_1

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.