Lekcje biblioteczne czyli Imko i Skarbnik w teatrze kamishibai

Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle w ramach programu dotacyjnego MKiDN oraz za pośrednictwem Biblioteki Narodowej do wiślańskich bibliotek szkolnych trafiło aż 658 nowych książek dla dzieci i młodzieży. Aby je promować oraz popularyzować czytelnictwo biblioteka miejska zorganizowała dla uczniów szereg atrakcji, począwszy od spotkań z pisarzami, poprzez konkursy: pięknego czytania i plastyczny, a skończywszy na lekcjach bibliotecznych.

Te ostatnie realizowane zostały we wszystkich wiślańskich szkołach podstawowych w terminie od 12 do 18 listopada 2014 roku. Tematem lekcji stały się dwie osadzone w całkiem różnych realiach legendy: „O Skarbniku” i o „Imku Wisełce”. Kontrastowe zestawienie tych dwóch historii, opowiedzianych przy pomocy japońskiego teatru kamishibai, okazało się całkiem ciekawe, choćby ze względu na fakt, że słuchacze mieli okazję poznać kulisy działania teatrzyku, a wybrani wcielili się w rolę lektorów. Wszystkie grupy wykazały się sporą aktywnością i nie było problemu z wysnuciem wniosków i odnalezieniem morałów dwóch zaprezentowanych opowieści. Zaakcentowana została szeroko rozumiana śląskość, którą odczytać można było w obu legendach, w ich warstwie językowej, wizualnej i treściowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.