Do przodu żyj! Żyj kolorowo!

Bohaterką kolejnego „Spotkania z pasjami” on-line w wiślańskiej bibliotece była
Pani Ewa Bem, piosenkarka jazzowa wykonująca także muzykę pop oraz blues, autorka tekstów piosenek.
   Optymizm, charyzma, fantastyczne umiejętności wokalne i nienaganne maniery estradowe to pakiet, którym Pani Ewa rozkochała w sobie publiczność. Dała setki koncertów w kraju, Europie, Ameryce, Afryce i Azji! Występowała z największymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej, nie zapominając jednocześnie o młodych wykonawcach, których słuchała i chętnie wspierała.
   Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku w klubie Stodoła, w młodzieżowym, bluesowym zespole. W 1970 roku ruszyła jej kariera solowa jako wokalistki w kwartecie Zbigniewa Seiferta. Niedługo po tym została wokalistką zespołu Bemibek (potem nazwa została zmieniona na Bemibem). Z zespołem tym wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie.
   Współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych (Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz i inni) oraz czołowymi polskimi orkiestrami (Kukla Band, Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego). Współpracowała też z gitarzystą Janem Borysewiczem oraz śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską. Występowała nie tylko w Polsce, lecz w wielu innych krajach (m.in. na Kubie, w Indiach, Szwecji i innych krajach skandynawskich, Czechosłowacji, także w krajach Europy Zachodniej oraz w USA).
   W roku 2007 ukazał się album wokalistki noszący tytuł ,,Kakadu”. Krążek nawiązywał stylistyką do muzyki lat 70. i zawierał 13 utworów napisanych przez Panią Ewę. O swojej płycie powiedziała: ,,To płyta naturalnych brzmień i żywych muzyków, pieczołowicie wybieranych ze względu na ich kunszt. To trzynaście zupełnie różnych
piosenek, ze wspólnym mianownikiem, którym jest – tu wybaczcie wielkie słowa – walka z komercją i bylejakością”. Album uzyskał status ,,złotej płyty” .
   Biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia. Gościem będzie znana powieściopisarka Katarzyna Grochola.

01_E. Bem pasje 02_E. Bem pasje 03_E. Bem pasje 04_E. Bem pasje 05_E. Bem pasje 06_E. Bem pasje

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.