Wielkie otwarcie biblioteki

Z końcem października wiślańska biblioteka zakończyła realizację projektu pod nazwą „Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle”. Od 2 listopada 2015 roku można już korzystać z nowych pomieszczeń, księgozbioru i pracowni komputerowej z dostępem do Internetu. Trwająca trzy lata inwestycja została zaprezentowana w dniach 29 i 30 października podczas uroczystości otwarcia.
Przebudowana i wyremontowana biblioteka skorzystała z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia Gminy Wisła. Operatorem programu był Instytut Książki, od którego otrzymano dotację w wysokości 1875000 złotych, ponadto prawie 28% kosztów inwestycji poniosło miasto Wisła. Dzięki pozyskanym środkom biblioteka jest nowoczesną instytucją kultury i już na starcie zorganizowała dwa wydarzenia kulturalne.
W dniu 29 października, po przecięciu wstęgi przez marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, burmistrza Wisły Tomasza Bujoka i dyrektor biblioteki Renatę Czyż, goście wkroczyli do nowej sali Domu Zdrojowego. Na co dzień przebudowana sala będzie wypożyczalnią i czytelnią dla dorosłych, ale także miejscem spotkań autorskich, imprez kulturalnych oraz projekcji filmowych. W pierwszym dniu otwarcia, po okolicznościowych przemówieniach, odbył się koncert Grzegorza Turnaua i Jacka Królika pt. „Wieczór sowich piosenek”. Krakowscy artyści zachwycili zgromadzoną publiczność.
W dniu 30 października odbyła się z kolei promocja tomiku poetyckiego autorstwa prof. Włodzimierza Szturca, wiślanina i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wiersze napisane archaiczną gwarą wiślańską wydała biblioteka specjalnie na swe otwarcie. W trakcie spotkania omówił je sam Autor, a zaprezentował aktor młodego pokolenia Jan Marczewski. Następnie godzinny koncert dał zespół wokalny a capella Silesian Singers, który słuchaczom bardzo przypadł do gustu.
Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników oraz tych, którzy chcą nimi zostać od 2 listopada. Na amatorów dobrej lektury czekają nowości wydawnicze, szeroki wybór audiobooków i e-booków, 20 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, kursy e-learningowe oraz bieżąca prasa w formie tradycyjnej i elektronicznej. A już wkrótce kolejne wydarzenia kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.