Zbrodnia, za zbrodnią

Grupa teatralna POZYTYWNI działająca przy Wiślańskim Centrum Kultury 19 listopada 2015 r. wystawiła komedię kryminalną pod tytułem „Wszystko czerwone”. Spektakl wyreżyserowany został przez Panią Joannę Leszczyńską, a zrealizowany na motywach powieści Joanny Chmielewskiej o tym samym tytule.
Zgromadzona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle publiczność miała niebywałą okazję spotkać się ze sztuką i literaturą jednocześnie. Niejednokrotnie twórczość Joanny Chmielewskiej stawała się inspiracją do nagrywania słuchowisk, wystawiania sztuk teatralnych czy ekranizacji filmowych, dlatego też spektakl tak bardzo przypadł zgromadzonej publiczności do gustu. Przypomnijmy, spod pióra pisarki wyszło w sumie 60 książek, a łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy. Nieżyjąca od dwóch lat autorka w jednym z wywiadów stwierdziła, że „określiłaby swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do jej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas”. O tym, jak trafnie sama pisarka określa swą twórczość przekonali się licznie zgromadzeni widzowie wybuchając co chwila salwami śmiechu. Mimo, że akcja, obfitowała w zdarzenia, które raczej nie powinny bawić, komizm słowny i postaci był na tyle uwypuklony, że zdominował fabułę. Rzecz działa się w duńskiej, poukładanej rzeczywistości. Dom, w którym mieszkała główna bohaterka – Alicja z dnia na dzień stawał się inkubatorem zbrodni, w dodatku nieudolnej. Przyjaciele z Polski, którzy spotykają się na przyjęciu nagle odkrywają, że jeden z uczestników imprezy nie żyje. Szeroki krąg podejrzanych i ten przezabawny kopenhaski detektyw, który porozumiewa się ze świadkami łamaną, biblijną polszczyzną… Taka mieszanka mogła zaskoczyć najbardziej wytrawnego widza. Trzeba przyznać, że grupa teatralna zaprezentowała ciekawą interpretację, wyjście poza schemat powieści, choćby w przypadku zmiany imienia jednej z bohaterek, było bardzo udane i wniosło powiew młodości w całość opowieści.
Sztukę „Wszystko czerwone” publiczność zobaczyła w ramach cyklu „Literatura na scenie”. W role barwnych postaci wcielili się absolwenci Gimnazjum nr 1 w Wiśle: Patrycja Czyż, Paulina Laskowska, Agnieszka Fizek, Weronika Kędzior, Alicja Polok, Sara Wrzecionko, Oskar Jakubiak, Andrzej Kowalczyk oraz Marcin Olszak. Serdecznie gratulujemy zdolnym aktorom, którzy stworzyli wspaniałe kreacje, a Pani Joannie Leszczyńskiej wspaniałego kontaktu z młodzieżą, co przełożyło się na efekty finalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.