Z dziejów biblioteki

Comiesięczne spotkania grupy dyskusyjnej, odbywające się w ostatni wtorek miesiąca, gromadzą ku naszej radości coraz większą liczbę uczestników. Tak też było 24 listopada 2015 roku, kiedy to zebranie po raz pierwszy odbyło się w miejscu specjalnie przygotowanym do tego typu spotkań – na antresoli wypożyczalni dla dorosłych.
Podczas dyskusji, której tematem były „Dzieje wiślańskiej biblioteki” wielokrotnie wracano do okresu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle stała na czele instytucji zajmujących się upowszechnianiem książki i czytelnictwa. Prelegentka – Helena Pustówka, która pracowała w wiślańskiej bibliotece w latach 1958-2002, a od roku 1978 pełniła funkcję dyrektora placówki, po przybliżeniu początków biblioteki z nostalgią wspominała długie kolejki czytelników, którzy oczekiwali na otwarcie czytelni i wypożyczalni. Dzisiaj taki obrazek może wywołałby sensację, a już na pewno zadziwiłby wielu. Zaczęło się bardzo niewinnie, bowiem utworzona w 1947 roku placówka działa tylko w jednym pokoiku – „było ciasno, regały sięgały sufitu, żeby dostać książki z góry trzeba było wejść na drabinę. Ale… mimo, że było mało miejsca, mało książek, czytelników nie brakowało”. Mało, kto wie, że niegdyś Wisła również za sprawą biblioteki była swoistym ośrodkiem kultury i literatury, który skupiał wielu znanych polskich pisarzy i cenionych artystów. Prelegentka szczególnie wspominała spotkania z Danielem Olbrychskim, Agnieszką Osiecką, Zofią Kossak-Szczucką i Marią Wardasówną. Rozmówcy pamiętali też wspaniałą imprezę zorganizowaną przez bibliotekę, a był to bal sylwestrowy w 1962 roku. Do dziś zachował się historyczny bilet, Pan Jerzy Kufa zdradził, że wejście kosztowało 70 zł.
Dzisiaj dzieje biblioteki piszą się na nowo. Placówka cieszy się nowymi, zmodernizowanymi pomieszczeniami, co m.in. może pozytywnie wpłynąć na poziom czytelnictwa w Wiśle. Wierzymy, że mieszkańcy będą częściej korzystać z bogatej oferty przygotowywanej przez wiślańską bibliotekę i składamy serdeczne podziękowania Pani Helenie Pustówce za to, że zabrała słuchaczy w podróż w przeszłość, podczas której mieliśmy przyjemność poznać ciekawostki z przeszłości wiślańskiej książnicy.
Zainteresowanych historią biblioteki zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem dostępnym na stronie biblioteki   http://biblioteka.wisla.pl/?page_id=216

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.