Galatea, czyli o kobiecie słów kilka

W Dniu Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbył się spektakl pt. „Galatea. Intertekstualna fantasmagoria”. Przedstawienie przygotowały uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle pod kierunkiem dr Xymeny Borowiak. Publiczność, głównie żeńska, ale nie tylko, ciepło przyjęła sztukę powstałą z męskich myśli o kobiecie, ale będącą dziełem kobiet i odegraną przez młode aktorki.

Spektakl złożony został z tekstów literackich traktujących o kobiecie, a zaczerpniętych z różnych epok. Wychodził od starożytnego mitu o Pigmalionie, który wyrzeźbił taką piękność, że zakochał się w posągu. Na jego prośbę Afrodyta ożywiła Galateę, a Pigmalion ożenił się z nią. Mit stanowił jednak tylko pretekst do pokazania, jak różne obrazy kobiety tworzą artyści kolejnych epok literackich. W przedstawieniu wykorzystano teksty Adama Mickiewicza, Aleksandra Puszkina, Władysława Stanisława Reymonta, Stanisława Wyspiańskiego i Witolda Gombrowicza. Rozmowę o metaforze kobiecości toczyli wiślańscy artyści: rzeźbiarz Artur Cienciała i pisarz Jerzy Pilch, których Rodziny były obecne na sali.

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia była dr Xymena Borowiak, która na co dzień uczy języka polskiego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, a naukowo zajmuje się związkami współczesnej literatury polskiej z innymi rodzajami sztuk, zjawiskami estetycznymi w tekstach ponowoczesnych i kobietą w ponowoczesności. Przed spektaklem wygłosiła krótki wykład o paradygmatach kobiecości wprowadzając widzów w klimat przedstawienia, które obejrzeli m.in. nauczyciele, koleżanki i koledzy oraz rodzice aktorek, no i oczywiście wiślańska publiczność. Biblioteka dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia i zaprasza na kolejne spotkania z literaturą na scenie.

galatea_003 galatea_032 galatea_041
galatea_037 galatea_021 galatea_039