Pierwszy krok do Orientu

Spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym i slajdowisko o Turcji odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 9 maja 2016 roku na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji brzmi: „Biblioteka inspiruje”, dlatego program wiślańskiej placówki jest bardzo zróżnicowany i każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Jako pierwszy w podróż do Azji Mniejszej zabrał uczestników Leszek Szczasny z Raciborza z wykształcenia politolog i dr filozofii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zamiłowania m.in. fotograf, pisarz, artysta, niezależny globtroter, animator kultury i społecznik (od 2014 także radny miejski). Zaangażowany rowerzysta i wegetarianin, czasem pisze wiersze do szuflady, czasem pracuje nad instalacjami artystycznymi, a w wolnych chwilach koordynuje projekty kulturalne. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi autorskimi slajdowiskami i wystawami fotograficznymi oraz opowiadając o krajach, które odwiedził.

W Wiśle przedstawił relację z wyjazdów autostopem do Turcji i zaprezentował nie tylko zabytki i miejsca często odwiedzane przez turystów, ale przede wszystkim Turcję nieznaną, nieopisaną w przewodnikach i folderach. Była Kapadocja i wybrzeże Morza Czarnego, ślady starochrześcijańskich zabytków i przestronne meczety, słynne dywany i zwyczajowa herbata. Podróżnik co krok odkrywa coś nowego, poznaje nowych ludzi i nawiązuje ciekawe kontakty. Przeczytać o tym wszystkim można w jego książce pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, w której dwa rozdziały dotyczą eskapad tureckich i która jest dostępna w bibliotece. Ponieważ globtroter przemieszcza się „na stopa”, a śpi często pod gołym niebem, naprawdę podróżuje za grosze i jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”.

Leszek Szczasny ostatnio sporo uwagi poświęca takim częściom świata jak Bliski Wschód i Czarny Ląd. Pisze kolejną książkę „Afrykański rytm”, tym razem zbierającą materiał z wypraw do Afryki: Mauretanii, Ruandy i Tanzanii. Czekamy na nowe wydawnictwo, a czytelników zapraszamy do lektury i na kolejne, ciekawe spotkania w bibliotece.

szczasny_02_low szczasny_04_low szczasny_09_low
szczasny_11_low szczasny_13_low szczasny_14_low