W ekowspólnocie w Indiach

W ramach Tygodnia Bibliotek młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha spotkała się w sali wiślańskiej biblioteki z Pawłem Kowalczykiem, prawnikiem z wykształcenia i pasjonatem Azji Wschodniej z zamiłowania. Na zaproszenie biblioteki gość przybliżył uczestnikom prelekcji subkontynent indyjski w aspekcie geograficznym, kulturowym i gospodarczym oraz ideę, jaka realizowana jest w Auroville, ekowiosce założonej w 1968 roku.

Pierwsza część prezentacji dotyczyła podróży do Indii i różnym obliczom tego ogromnego kraju. Piękne fotografie i filmiki ilustrowały ciekawą opowieść o ludziach i ich obyczajach, językach i religii, egzotycznej przyrodzie i wielomilionowych miastach. W kolejnej części Paweł Kowalczyk zdał relację ze swego 6-miesięcznego pobytu w ekowspólnocie w Auroville, realizowanych tam projektach i pracy stałych mieszkańców, stażystów i wolontariuszy z całego świata. Doświadczenia nabyte w czasie pobytu w eksperymentalnej wiosce zbudowanej na zdegradowanym przez człowieka obszarze, przywróconym teraz do życia, stały się inspiracją dla wielu osób, które tam zamieszkały, jakiś czas przebywały i propagują ideę zrównoważonego rozwoju.

Paweł Kowalczyk doświadczenia zebrane w Indiach wykorzystał w książce „Czerwone Drogi Auroville. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek”, która jest już dostępna w bibliotece. Zapraszamy nie tylko młodzież, ale także dorosłych do interesującej lektury.

Kowalczyk_01 Kowalczyk_06 Kowalczyk_07
Kowalczyk_10 Kowalczyk_08 Kowalczyk_13