Wyczarowane nożyczkami

Kurpiowska, łowicka, kielecka, sieradzka… Wycinanka, bo o niej mowa, stała się przedmiotem warsztatów przeprowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wiśle w ramach XIII już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Udział w zajęciach wzięli uczniowie wybranych klas wiślańskich szkół podstawowych.  I tak 9 maja przy kolorowych kartkach i nożyczkach spotkały się klasy III i IV z SP 2 w Wiśle Czarnem oraz kl. V z Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wiśle Malince. W kolejnym dniu swych sił w wycinaniu próbowali uczniowie kl. III z ZSZP nr 1 w Wiśle Głębcach oraz kl. IV z SP 5 w Wiśle Jaworniku. Zaś jako ostatni swym zaangażowaniem i precyzją zachwycili uczniowie kl. IV z Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle Centrum. Na wstępnie zostały omówione przykłady najbardziej znanych wycinanek i wykazane podstawowe różnice, jakie między poszczególnymi typami można dostrzec. Było też kilka ciekawostek i prezentacji trendów dostrzegalnych w najnowocześniejszej ilustracji, gdzie to właśnie wycinanka wchodzi przebojem na karty książek stając się tłem do opowiadanych historii. Finałem pracy uczestników były zachwycające, wielobarwne formy, które są dowodem na to, że za pomocą nożyczek i papieru można wyczarować prawdziwe cacka. Jedyne, co ograniczało uczniów to czas i fantazja, a tej naprawdę nie brakowało.

Spotkania ku uciesze organizatorów były przykładem realizacji hasła „Biblioteka inspiruje”, które w całej Polsce rozbrzmiewało przypominając, że w bibliotece można czytać, wypożyczać, a co więcej odkryć w sobie artystę.

Uczniowie kl. III i IV, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wiśle Czarnem

nawww_1_wycinanka nawww_2_wycinanka nawww_3_wycinanka nawww_4_wycinanka nawww_5_wycinanka

Kl. V, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wiśle Malince

nawww_7_wycinankanawww_6_wycinanka nawww_8_wycinanka nawww_9_wycinanka nawww_10_wycinanka nawww_11_wycinanka nawww_12_wycinanka nawww_13_wycinanka