Noc bibliotek w Wiśle

W sobotę 4 czerwca ponad 1000 bibliotek z całego kraju wzięło udział w akcji Noc bibliotek w tym roku odbywającej się pod hasłem „Wolno czytać!”. Wisła również włączyła się do działań mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Biblioteka miejska przygotowała atrakcyjny program, w ramach którego odbyły się: wernisaż wystawy Zbigniewa Niemca, koncert „Ballady Leonarda Cohena” i nocne zwiedzanie biblioteki „Z historią w tle”.

Wystawę pt. „Libri amici, libri magistri”(„Książki przyjaciółmi, książki nauczycielami”) otwarto o godz. 19.00. Jej Autora przedstawiła zebranym Danuta Koenig, naczelnik Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej miasta Ustroń, zapoznając z biografią i twórczością literacką artysty, który ukończył wiślańskie Liceum Ogólnokształcące i przez lata zawodowo i twórczo związany był z Wisłą, m.in. jako współorganizator Wiślańskich Dni Sportu i Tygodnia Kultury Beskidzkiej, współtwórca grupy twórczej „Brzimy”, a także autor maskotki „Wiślaczka”. Prace pochodzącego z Ustronia Zbigniewa Niemca omówiła dyrektor biblioteki Renata Czyż, zaznaczając, że bohaterką wystawy jest książka, dlatego też biblioteka jest najlepszym miejscem dla jej ekspozycji. Grafiki i fotomontaże, czy kolaże fotograficzne, oczarowały uczestników wernisażu, dlatego tych, którzy nie mogli przybyć na otwarcie, zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki.

O godz. 20.00 odczytany został wiersz Danuty Wawiłow „Szybko”, który wybrzmiał w tym roku we wszystkich bibliotekach biorących udział w akcji oraz rozpoczął się koncert. Ballady Leonarda Cohena światowej sławy artysty, autora tekstów i muzyki, znane są szeroko, a dzięki przekładom Macieja Zembatego bardzo dobrze również w Polsce. Wersje oryginalne w języku angielskim w Noc bibliotek wykonał Jan Marczewski, student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Sympatyczny, młody artysta przy pomocy tylko gitary i własnego głosu zyskał uznanie i gorące brawa publiczności.

Na nocne zwiedzanie wyruszyła liczna grupa ciekawych historii biblioteki i Domu Zdrojowego. O architekturze modernistycznej i najwyższych rangą gościach opowiadała dyrektor Renata Czyż, najważniejsze wydarzenia kulturalne międzywojennej Wisły miały bowiem miejsce właśnie w Domu Zdrojowym. Odbył się w nim w 1937 roku „Wieczór poetów śląskich”, imprezy towarzyszące największemu wydarzeniu folklorystycznemu jakim było Święto Gór oraz Zjazd Ziem Górskich. Wykłady, prelekcje i spotkania autorskie organizowane w ramach Wakacyjnego Instytutu Sztuki toczyły się w sali głównej w latach 1937-1939, a oprócz słuchaczy uczestniczyła w nich śmietanka polskiej literatury i sztuki okresu międzywojennego. Z kolei po drugiej wojnie światowej działało tu Kino „Marzenie”, a w 1949 roku odbył się Zjazd Filmowców, który narzucił polskiej kinematografii socrealizm i cenzurę. Etapy rozwoju biblioteki, zwłaszcza w ostatnim czasie, przebieg remontu i przebudowy, uczestnicy obejrzeli w pracowni komputerowej, gdzie pokazana została prezentacja multimedialna z ostatniej metamorfozy placówki.

Wszystkim, którzy zgodnie z wymową wiersza „Szybko”, zwolnili tego wieczoru i znaleźli czas dla sztuki i historii, dziękujemy za udział w wernisażu, koncercie i zwiedzaniu. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok!

noc_bibliotek_005 noc_bibliotek_013 noc_bibliotek_015
noc_bibliotek_028 noc_bibliotek_029 noc_bibliotek_030