Pszczoły opanowały bibliotekę

Fantastyczny film dokumentalny można było obejrzeć 9 czerwca w wiślańskiej bibliotece. Obraz Krystiana Matyska pt. „Łowcy miodu” przyciągnął tłum nie tylko pszczelarzy, ale też wielbicieli filmów przyrodniczych i kolekcjonerów niezwykłych ujęć. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować dwa pokazy, aby wszystkim chętnym zapewnić miejsca.

Na pierwszy seans przybyli: burmistrz miasta Tomasz Bujok, członkowie Rady Miasta z przewodniczącym Januszem Podżorskim na czele i członkowie Związku Pszczelarzy z Wisły i Ustronia, a na drugi czytelnicy biblioteki i wszyscy chętni. Niesamowite zdjęcia wnętrza ula czy barci, pszczół w locie i pojedynczych owadów (np. matki w locie godowym) zrobiły ogromne wrażenie na widzach. Za kamerą uczestnicy projekcji wędrowali po dachach budynków dużych miast, gdzie obecnie ustawiane są ule, po Puszczy Augustowskiej, gdzie odrodziło się bartnictwo czy krajach, gdzie praktykuje się naturalne metody pozyskiwania miodu, jak Baszkiria na południowym krańcu Uralu (Rosja) oraz Nepal. Aktorka Magdalena Popławska wspinała się na drzewa w poszukiwaniu miodu w baszkirskich barciach i „łowiła” go na skalnym urwisku wraz z Nepalczykami, sama przechodząc metamorfozę. Osoba na początku obawiająca się kontaktu z rojem pod koniec zdjęć bez specjalnych zabezpieczeń wybiera miód. Jakby tego wszystkiego było mało film urzeka malowniczymi ujęciami krajobrazów i poruszającą muzyką Rafała Rozmusa.

Po obu projekcjach odbyły się spotkania z reżyserem, autorem scenariusza i zdjęć w jednej osobie – Krystianem Matyskiem. Pierwsza rozmowa toczyła się wokół pszczół ginących całymi rodzinami, ich chorób, no i oczywiście miodu. Druga dotyczyła bardziej sztuki filmowej i wyzwań jakie niesie ze sobą realizacja dokumentu przyrodniczego. Widzowie, doceniając ogromną pracę i efekt końcowy, nagrodzili Autora filmu gromkimi brawami.

Dziękujemy uczestnikom obu seansów oraz reżyserowi, któremu życzymy wielu nagród na festiwalach filmowych i kolejnych tak przejmujących dzieł.

lowcy_miodu_57 lowcy_miodu_16 lowcy_miodu_09
lowcy_miodu_51 lowcy_miodu_26 lowcy_miodu_23