Promocja 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego”

Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle 24 czerwca 2016 roku zorganizowały promocję 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego”, która jak zawsze odbyła się w sali Domu Zborowego. Na uroczystość przybyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk oraz władze Wisły w osobach burmistrza miasta Tomasza Bujoka i przewodniczącego Rady Miasta Janusza Podżorskiego. Niezwykle ciekawy wykład wygłosił dr Michał Kawulok z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Prezentacja multimedialna Michała Kawuloka dotyczyła życia i twórczości Adama Ciompy (1901-1935), artysty plastyka, literata i społecznika z Krakowa, który zaprojektował m.in. witraż pt. Apostołowie Piotr i Paweł znajdujący się w wiślańskim kościele ewangelickim, ale realizował też zamówienia do kościołów na Zaolziu. Pasjonująca opowieść o zmaganiach awangardowego twórcy z opinią publiczną, jego witrażach, obrazach i literaturze, mimo upału, skupiła uwagę wypełnionej sali. Niestety artysta zginął tragicznie na ścianie Łomnicy w Tatrach w wieku 34 lat i jego talent nigdy nie rozwinął się w pełni.

Zawartość 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego” zaprezentowała dr Renata Czyż, dyrektor wiślańskiej biblioteki, omawiając pokrótce wszystkie artykuły, szkice biograficzne, materiały źródłowe i noty wydawnicze zamieszczone w nowym wydawnictwie. Artykuły poświęcone są, obok wspomnianego Adama Ciompy, organom kościoła ewangelickiego ap. Piotra i Pawła, literaturze religijnej wiślan we wsi Ostojićevo, a także walce o władzę w Wiśle w latach 1945-1948, czyli w czasach kształtowania się systemu komunistycznego. Dzięki lekturze 8 tomu można zapoznać się z sylwetkami gospodarza Jana Raszki z Jeruzalemu, Adama Zydera – nauczyciela i społecznika, a także z rodziną Hombków – wiślańskich fotografów. Materiały źródłowe przynoszą drugą część Kroniki Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem, a w niej ciekawe informacje o nauczycielach i leśnikach, modlitwę intencyjną za rodziny udające się na Węgry i bibliografię Ostojićeva, zaś w notach wydawniczych Redakcja poleca najnowsze publikacje związane z regionem. W tym roku są to: dzieło prof. AJD Janusza Spyry, wywiad rzeka z „partyzantem niepokonanym” Adolfem Pilchem oraz literatura piękna: wiersze i dramaty prof. Włodzimierza Szturca i tomik poetycki Jerzego Kronholda.

Na zakończenie spotkania głos w imieniu Wydawnictwa Luteranin zabrał ks. Waldemar Szajthauer, który podziękował Redakcji za przygotowanie kolejnego „Rocznika Wiślańskiego”. Tom 8, jak i wcześniejsze, można nabywać w księgarni ap. Piotra i Pawła. Życzymy interesującej lektury.

rocznik_2016_01 rocznik_2016_06 rocznik_2016_18
rocznik_2016_22 rocznik_2016_30 rocznik_2016_32