Obchodzenie świąt publicznych w Wiśle

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 28 czerwca odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie grupy dyskusyjnej. Tym razem rozmowa toczyła się na temat obchodów świąt i uroczystości publicznych do 1989 roku.

Prelegentki Maria Szlaur-Bujok i Danuta Szczypka na wstępie przekazały informacje na temat odszukanych w kronikach i dawnej prasie opisów uroczystości organizowanych niegdyś w Wiśle. W czasach austriackich były to m.in. przyjazdy cesarza Franciszka Józefa na Śląsk Cieszyński czy rocznice służby pastora Jerzego Mrowca. Po zakończeniu I wojny światowej uroczyście witano, np. Komisję Koalicyjną w 1919 roku czy posłów śląskich w 1923 roku. W okresie międzywojennym jako święto narodowe obchodzono 3 Maja (rozpoczynając cykl wydarzeń capstrzykiem już 2 maja), a także 11 listopada. Najczęstszą formą aktywności były pochody organizacji społecznych, młodzieży i mieszkańców, przemówienia i występy artystyczne (przedstawienia teatralne, filmy, zawody sportowe). Pochody zachowano w PRL, ale odbywały się już nie 3 a 1 maja, przemówienia ciągnęły się o wiele dłużej, a udział w nich był obowiązkowy.

Po przedstawieniu wybranych wydarzeń rozgorzała prawdziwa dyskusja. W jej toku poruszano problem współczesnego szacunku (lub jego braku) do państwa i symboli narodowych, i zawłaszczania ich przez niektóre organizacje. Rozważano, które elementy obchodów świąt narodowych z okresu międzywojennego można przenieść do naszych czasów. Watro było dyskutować!

nawww_1ldyskusyjna nawww_2ldyskusyjna nawww_3ldyskusyjna nawww_4ldyskusyjna nawww_5ldyskusyjna nawww_6ldyskusyjna nawww_7ldyskusyjna