Wystawa o Janie Husie w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 29 czerwca br. otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności Jana Husa (1370-1415). Czeski reformator Kościoła, uczony i pisarz 6 lipca 1415 roku został spalony na stosie podczas Soboru w Konstancji. 600. rocznicę tego wydarzenia, niezwykle ważnego dla historii państwa czeskiego, nasi południowi sąsiedzi obchodzili w ubiegłym roku. Jedną z przygotowanych z tej okazji wystaw można oglądać w bibliotece.

Ekspozycja pt. „Jan Hus – 600 lat później” przygotowana przez pracowników Muzeum Husytów w Taborze składa się z 17 paneli zwierających tekst i ilustracje. Działalność Jana Husa przedstawiona została na tle sytuacji politycznej w Europie i kryzysu schizmy w Kościele. Nie zapomniano również o związkach z Królestwem Polskim i słowach Jana Pawła II, który w 1999 roku wyraził żal z powodu męczeńskiej śmierci czeskiego reformatora.

Wystawie towarzyszył wykład, wygłoszony przez Annę Radwan, tłumaczkę tekstów zamieszczonych na panelach wystawowych i specjalistkę do spraw programowych i organizacji wydarzeń kulturalnych w Czeskim Centrum działającym przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie. Prelegentka przedstawiła obecny stan świadomości Czechów, dla których Jan Hus pozostaje postacią z panteonu narodowego, symbolem czeskiej tożsamości i bohaterem walki o niezależność państwową, a także uczonym, pisarzem i reformatorem ortografii. Mniej pamięta się o jego postulatach teologicznych, które dla niego samego były najważniejsze.

Na prośbę dyrektor biblioteki głos zabrał także jeden ze słuchaczy wykładu – prof. dr hab. Sławomir Gawlas z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, goszczący właśnie w Wiśle. Dzięki temu zebrani mieli okazję wysłuchać pasjonującej opowieści o związkach dynastycznych i sytuacji w średniowiecznej Europie, która umożliwiła nie tylko działalność Jana Husa, ale także niebywałe rozszerzenie się jego nauki.

hus_otwarcie_01 hus_otwarcie_07 hus_otwarcie_06
hus_otwarcie_19 hus_otwarcie_24 hus_otwarcie_20