Tradycje kulturowe Śląska Cieszyńskiego

Porywający wykład na temat kultury języka Śląska Cieszyńskiego wygłosił prof. Daniel Kadłubiec w wiślańskiej bibliotece. Znany i lubiany etnograf i historyk literatury, badacz folkloru i gwary był gościem tegorocznej edycji Wakacyjnej Akademii Kultury. Wykład wygłoszony 4 sierpnia stanowił doskonałe wprowadzenie do rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Głównym tematem rozważań Profesora były gwary Śląska Cieszyńskiego w ich trzech głównych odmianach, ale nie zabrakło też lokalnych przykładów zarówno w zakresie fonetyki, jak i składni czy leksyki. Ponieważ zaś język nie istnieje w próżni, został przedstawiony na tle historycznym i kulturowym. Pan Profesor omówił uwarunkowania cieszyńskiej kultury ludowej, jej specyfikę i bogactwo, przede wszystkim widoczne przez pryzmat języka – gwary, która tworzy odmienny językowy obraz świata.

Nie zabrakło żywo reagujących słuchaczy, wielu pytań i próśb o kolejny przyjazd Profesora do Wisły. Dziękujemy za wspaniały wykład i żywą dyskusję oraz zapraszamy na wystawę pt. „Śląsk Cieszyński w grafice” udostępnioną tuż po spotkaniu. Językowy obraz świata przełożony na drzeworyt wydany w tzw. tekach w pracach Jana Wałacha, Pawła Stellera i Bogusława Heczki można podziwiać w godzinach pracy biblioteki, która w ten sposób prezentuje swoje zbiory. Wstęp bezpłatny!