Podwójny wernisaż

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 13 października odbył się podwójny wernisaż. Zwiedzającym udostępnione zostały dwie nowe wystawy. Pierwsza złożona jest z prac nadesłanych na konkurs czytelniczo-plastyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, druga to ekspozycja twórczości Artura Dzikowskiego.

Konkurs dla młodzieży na ilustrację do powieści Jerzego Pilcha „Inne rozkosze” biblioteka ogłosiła już w kwietniu. Prace dostarczone do siedziby organizatora w dniu 22 września oceniło jury w składzie: Małgorzata Smalcerz – literaturoznawca, polonistka, Joanna Szołtysek-Kuczyńska – właścicielka Galerii „U Dziadka”, dr Michał Kawulok – historyk sztuki (Muzeum Beskidzkie) i dr Renata Czyż – literaturoznawca, polonistka (Miejska Biblioteka Publiczna). Jury jednogłośnie postanowiło I nagrodę przyznać za pracę pt. „Kazanie pastora” wykonaną przez Laurę Kral, uczennicę Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz jedno wyróżnienie dla Aleksandry Dragon za pracę pt. „Schronienie ukochanej”. Trzem uczestniczkom przyznano także nagrody za udział w konkursie. Wszystkie laureatki uczęszczają do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, a ich opiekunką z ramienia szkoły jest Marzena Brózda – polonistka i nauczyciel bibliotekarz w ZSGH. Dyplomy i nagrody wręczył burmistrz Wisły Tomasz Bujok, pod którego patronatem odbywał się konkurs.

Druga wystawa prezentuje dorobek twórczy Artura Dzikowskiego od 9 lat mieszkającego w Wiśle. Są to prace plastyczne i literackie: rysunki, grafiki, zdjęcia przekształcane przy pomocy programów komputerowych oraz… wiersze. Artur Dzikowski jest bowiem autorem dwóch tomików poetyckich i przygotowuje do druku kolejny. Jego prace tematycznie obejmują motywy z morskich podróży, beskidzkie pejzaże i portrety. Autor podczas wernisażu opowiedział o stosowanych przez siebie technikach plastycznych oraz przeczytał kilka wierszy z mającego się wkrótce ukazać tomiku pt. „Bajki”, które, jak zdradził, kieruje nie tylko dla dzieci.

Obie wystawy można zwiedzać w godzinach pracy wiślańskiej biblioteki do dnia 8 listopada. Serdecznie zapraszamy!!!