O Straży Pożarnej w bibliotece

„Straż ogniowa w Wiśle” – tak brzmiał temat podjęty przez grupę dyskusyjną działającą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca – 25 października 2016 r. i zgromadziło przedstawicieli straży pożarnej oraz jej sympatyków.

Wstępem do dyskusji było wystąpienie prelegent – Danuty Szczypki, która przedstawiła historię powstania i początki działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśle do 1939 roku. Zebrane i zanalizowane przez badaczkę źródła pozwoliły zrozumieć potrzebę zawiązania „policji ogniowej”, ale też poznać nazwiska ludzi z wielką pasją, którzy byli wielokrotnie odznaczani i nagradzani za pracę na rzecz społeczności wiślańskiej. Obecni na spotkaniu mieli okazję dowiedzieć się o wielkim pożarze Wisły (1885 r.), który objął swym zasięgiem rejon Centrum. Wielkim zaskoczeniem natomiast była wiadomość, że w miejscu dzisiejszego targowiska był staw mający zapewnić rezerwy wodne na potrzeby gaszenia pożarów. Warto zapamiętać, iż Ochotnicza Straż Pożarna (początkowa nazwa „straż ogniowa”) jest najstarszą organizacją w Wiśle i działa nieprzerwanie od roku 1900.

Na temat dawnej i współczesnej działalności staży ciekawie wypowiadał się obecny jej komendant – Jan Pilch, który podkreślał szeroki zakres działań i rolę organizacji nie tylko w znaczeniu bojowym, ale i na polu społeczno-kulturalnym. Omówił on struktury wewnętrzne, stopnie, rodzaje odznaczeń, typy medali, umundurowanie i zdradził, że szkolenie rekrutacyjne to ok. 120 godzin teorii oraz testy sprawnościowe i zaliczenie umiejętności w ramach ratownictwa technicznego.

Spotkanie niewątpliwie uatrakcyjniły materiały zebrane i udostępnione przez wzorowego strażaka – Krystiana Piszczka. Pięknie prowadzone kroniki, archiwalne czasopisma o tematyce pożarniczej oraz plansze z fotografią odnowionego „Dyplomu Zasługi Ochotniczej Straży Pożarnej za 26-letnią działalność” z 1926 r. zaciekawiły wszystkich zebranych.

Dziękujemy za obecność Panu Komendantowi, wszystkim przedstawicielom straży, Przewodniczemu Rady Miasta i zebranym gościom. Pragniemy złożyć podziękowania ochotnikom prężnie działających czterech oddziałów straży zrzeszających kilka pokoleń ludzi, którzy poświęcają swój prywatny czas, by się szkolić, trenować, a przede wszystkim nieść pomoc wiślanom i nie tylko.