Nowa książka z serii Monografii Wisły

W Miejskiej Bibliotece Publicznej dnia 1 grudnia odbyła się promocja kolejnej publikacji dotyczącej przeszłości miasta. W ramach wydawanej przez Gminę Wisła monografii, ukazała się druga część z serii Źródła do dziejów Wisły. Są to „Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1919-1934” w opracowaniu i ze wstępem historyk Danuty Szczypki.

Na początku spotkania przewodnicząca Zespołu redakcyjnego i dyrektor biblioteki Renata Czyż przywitała gości, wśród których znaleźli się: Sylwia Cieślar – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Tomasz Bujok – burmistrz miasta Wisła, członkowie Rany Miasta na czele z przewodniczącym Januszem Podżorskim oraz były burmistrz Karol Nogowczyk. Następnie prowadząca spotkanie przedstawiła przebieg prac nad współczesną Monografią Wisły, podkreślając zasługi poprzedników. Autorem pierwszej monografii, która ukazała się w 1888 roku, był Bogumił Hoff. Później nad zbieraniem materiałów pracowali ks. dr Andrzej Wantuła, Andrzej Podżorski, Maria Pilch, dr Teodor Cienciała i Jan Krop. W XXI wieku pod auspicjami Muzeum Beskidzkiego i kierownictwem Małgorzaty Kiereś rozpoczęły się prace nad nową, wielotomową monografią. W 2015 roku, po czteroletniej przerwie, prace zostały wznowione w Miejskiej Bibliotece Publicznej i dlatego mogła ukazać się nowa pozycja. Jej zawartość i prace nad przygotowaniem do druku przedstawiła Danuta Szczypka, Autorka wstępu i opracowania tego cennego źródła do dziejów Wisły.

Następnie głos zabrał burmistrz miasta Tomasz Bujok, który podziękował za dotychczasową współpracę nieobecnej Małgorzacie Kiereś i całemu Zespołowi redakcyjnemu, a także wyraził uznanie dla pracy Danuty Szczypki. Z kolei Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego wraz z burmistrzem wręczyła złote odznaki honorowe „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”. Odebrały je dwie redaktorki monografii: Teresa Łączyńska i Danuta Szczypka. Specjalny List gratulacyjny od marszałka otrzymał Jerzy Kufa, który w imieniu wyróżnionych podziękował władzom za docenienie pracy na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego Wisły.

Na zakończenie dyrektor biblioteki przedstawiła dalsze plany wydawnicze i zaprosiła na drugą część spotkania w restauracji Domu Zdrojowego. „Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1919-1934” można już nabywać w Wiślańskim Centrum Kultury. Zapraszamy!