„Ania z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery
|
Akcja powieści toczy się w czerwcu1879 r. w Hommandzie. Osierocona Ania trafia przypadkowo do rodzeństwa mieszkającego na Wyspie św. Edwarda - Maryli i Mateusza Cuthbertów. Z początku Maryla nie chciała zatrzymać Ani, gdyż zamierzali z bratem adoptować chłopca, ale potem nie wyobrażali już sobie życia bez niej. W życiu Maryli i Mateusza Ania przewróciła wszystko do góry nogami. Dziewczynka bardzo była aktywna, energiczna. Wszystko ją ciekawiło i fascynowało. Ania to bardzo mądra i pełna pomysłów nastolatka, ale równocześnie bardzo skromna i przyjacielska, zawsze śpiesząca z pomocą potrzebującym. Ale miała też niesamowite pomysły. Pewnego dnia pofarbowała sobie włosy na zielono, ponieważ nie lubiła swojego rudego koloru. Innym razem Ania założyła się, że przejdzie po czubku dachu, ale nie udało jej się, ponieważ spadła i złamała nogę. To tylko niektóre z licznych przygód tej niezwykłej bohaterki. Gorąco polecam całą serię książek o Ani.
Wiktoria |
„Aura”
Alison Noël
|
To moja ulubiona książka.
Jest to adresowana do młodszych nastolatek pierwsza część serii, nawiązująca do cyklu „Nieśmiertelni”. Bohaterka książki - Riley Bloom - zostawia siostrę, Ever, w świecie żywych, a sama przechodzi mostem na drugą stronę. Tu, gdzie zawsze jest Teraz. Riley i jej pies, Maślanka, starają się zadomowić w nowej rzeczywistości. Bohaterka zostaje Łowcą Dusz, przeżywając mnóstwo interesujących przygód.
Powieść, którą opisuję może być ciekawa rozrywką na długie zimowe wieczory.
Jagoda |
„Czas pogardy”
Andrzej Sapkowski
|
To kolejna odsłona przygód wiedźmina o imieniu Gerald.
Książka opowiada o spotkaniu magów, które się kończy powrotem Nilfgaardu. Wojownicy tego kraju atakują północne królestwa. Geralt, Yennefer i Ciri zastali rozdzieleni w różne strony świata. Widziano czarnego rycerza ze skrzydłami drapieżnego ptaka na hełmie, który nie wiadomo, kim był. Po wojnie nastaje czas pogardy. Wszyscy, którzy przeżyli, bawią się ludzkim kosztem, dzieci są głodne i zniszczone swym nędznym życiem. Czy można odbudować dawne życie na gruzach dawnego świata?
Myślę, że warto się tego dowiedzieć, czytając tę książkę, ale wcześniej – obowiązkowo – poprzednie tomy.
Krzysiek
|
„Dziecko Noego”
Eric-Emmanuel Schmitt
|
Ta książka opowiada o Josephie, który podczas II wojny światowej zmuszony był do opuszczenia rodzinnego domu z powodu pochodzenia żydowskiego. Trafia do bogatej rodziny, z której szybko udaje się pod opiekę ojca Ponsa. Kilka razy Niemcy nachodzą kościół i klasztor, w którym znajduje się chłopiec, aż do momentu, kiedy pewnego wieczoru żołnierze oświadczają, że rano przyjedzie ciężarówka, aby zabrać wszystkie dzieci. Przeczytaj i dowiedz się, jak potoczyły się losy Josepha, czy przeżył, czy zobaczył jeszcze kiedyś swoją rodzinę? Jak na jego życie wpłynął ojciec Pons? Tego wszystkiego dowiedz się i przeżyj niesamowitą przygodę, czytając tę książkę!!!
Marta |
„Dziennik Cwaniaczka”
Jeff Kinney
|
Całą serię „Cwaniaczków” przetłumaczyła na język polski Anna Nowicka.
Jest to opowiadanie w formie pamiętnika. Pisze go 14-letni Gregory Heffley (Greg), opisując w nim swoje wakacje. Z jednej strony - mijają one super. A z drugiej - nie były udane. Pragnę opisać tutaj jedną sytuację z powieści.
Mama Grega jest zaszokowana tym, że młodzież w ogóle nie czyta książek. Postanowiła założyć Klub Dobrej Książki. Na pierwsze spotkanie przyszło dużo dzieciaków. Mama Gregory’ego na następne spotkanie poprosiła ich o przyniesienie swoich ulubionych książek. Na drugim spotkaniu jednak ¾ chłopaków dało nogę i Klub Dobrej Książki miał już tylko 2 członków - Grega i jego najlepszego przyjaciela Rowleya. Następnego dnia Klub Dobrej Książki miał tylko jednego członka - Grega!Jednak Gregory nie przeczytał tego, co założycielka klubu (mama) kazała przeczytać. Dostał szlaban! Jak żyć ze szlabanem na gry wideo?! I to jeszcze w wakacje?!
Wybrałam tę książkę dlatego, ponieważ doskonale się przy niej bawiłam. Wiele sytuacji wywoływało wybuchy śmiechu. Czytając, byłam zrelaksowana. Przeczytałam ją w niecałe 2 dni! Wciągnęła mnie niesamowicie. Poleciłam już ją mojej koleżance, pragnę polecić ją wielu innym osobom!
Wiktoria |
„Dziewczynka tańcząca z wiatrem”
Katarzyna Zychla
|
Ta książka jest idealna dla wszystkich dziewczyn. Opowiada o nastolatce, która doskonale umiała pływać. Pewnego upalnego dnia poszła nad wodę z przyjaciółmi. Kiedy wskoczyła na głowę do wody, uderzyła o coś ostrego. Trafiła do szpitala, tam stwierdzono, że nie będzie mogła już nigdy chodzić. Kiedy była jeszcze w śpiączce, rozmawiała z wiatrem. Po wybudzeniu nadal z nim rozmawiała. Wiatr stopniowo pomaga przyzwyczaić jej się do nowego trybu życia, przyjaciół.
Zobacz czy pomoże polubić jej odmienione życie? Dowiedz się tego wszystkiego, czytając książkę!!!
Marta |
„Kwiat kalafiora”
Małgorzata Musierowicz
|
Książka „Kwiat kalafiora” opowiada o nastolatce, Gabrysi i jej rodzinie. Dziewczyna przechodzi przez wszystkie problemy nastolatków, począwszy od pierwszej miłości, przez troskę o akceptację rówieśników, do pierwszych poważnych kłopotów, rozstań, itp.
Ta książka bardzo mi się podobała, ponieważ opowiada o nastolatce bardzo podobnej do mnie.
Tak naprawdę opowiada o codziennym życiu każdej z nas.
Estera |
„Mikołajek”
Rene Goscinny , Jean-Jacques'a Sempé
|
Książka „Mikołajek” opowiada o przygodach tytułowego bohatera, który przeżywa ich bardzo dużo. Chłopiec ma wielu przyjaciół, przeciętnych rodziców i chodzi do szkoły, w której są sami chłopcy.
Uważam, że jest to lektura warta przeczytania zarówno przez dzieci, ale również przez młodzież i dorosłych. Jest podzielona na krótkie rozdziały, co umożliwia czytanie jej wyrywkowo, ponieważ w każdym rozdziale jest jedna przygoda, która jest opisywana przez Mikołajka. Przy lekturze można się pośmiać i zrelaksować. Jako czytelnik „Mikołajka” serdecznie polecam tę książkę i zachęcam do przeczytania jej w wolnym czasie. Mnie najbardziej podobała się część „Rekreacje Mikołajka”, ale przy każdej można się pośmiać.
Świetna propozycja na listopadowe, ponure dni.
Julka |
„Niezgodna”
Veronika Roth
|
Moją ulubioną książką jest "Niezgodna". Napisana została przez Veronicę Roth.
Książka opowiada o nastolatce o imieniu Beatrice, która musi przejść test predyspozycji określający jej przynależność do jednej z pięciu grup - Prawości (szczerość), Altruizmu (bezinteresowność), Nieustraszoności (odwaga), Serdeczności (pokojowe nastawienie) lub Erudycji (inteligencja). Dziewczyna wybrała nieustraszoność. Jednak nie czuła się tam najlepiej. Nastolatka dowiedziała się, że jest niezgodną i czeka ją eliminacja. To była walka o życie, dziewczyna uciekła i znalazła tunel do podziemnego świata ludzi. Zobaczyła tam ludzi, którzy uciekli, ponieważ nie chcieli żyć w świecie, w którym urodziła się nasza bohaterka. Beatrice musi znaleźć w sobie odwagę w walce o to, co kocha najbardziej.
Ta książka bardzo mi się podoba, ponieważ zawiera bardzo dużo scen akcji, które lubię i podoba mi się w niej, że jest podobna do innej serii filmów "Igrzyska Śmierci”, których jestem wielką fanką.
Agata |
„Opowieści z Narnii”
Clive S. Lewis
|
Jest to niezwykła, interesująca i bardzo wciągająca książka. Książka opowiada o świecie wiecznej zimy, w której króluje zła czarownica. Na koniec i tak wygra dobro pod wodzą króla Aslana oczywiście. Akcja toczy się w czasach II wojny światowej w świecie realnym, w czasie nieokreślonym w krainie Narnii, do której Łucja przeszła przez… szafę i okazało się, że na nią i jej rodzeństwo z utęsknieniem czekają mieszkańcy tych terenów, gdyż… O tym nie będę już pisał, myślę, że zainteresowani z ochotą o tym przeczytają sami. Jest to bardzo interesująca książka i zachęcam do przeczytania jej, to naprawdę bardzo ciekawa historia.
Dawid
Książka ”Opowieści z Narnii” bardzo mi się podoba, ponieważ jest w niej dużo przygód czwórki rodzeństwa (Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra), które znalazło się daleko od domu, ponieważ w ich mieście toczyła się wojna.
Najbardziej spodobała mi się postać Zuzanny, która razem z Piotrem zajmuje się młodszym rodzeństwem. W opowieści spodobała mi się też postać lwa o imieniu Aslan, który nie bał się złej czarownicy. Książka zauroczyła mnie, ponieważ jest napisana z fantazją.
Nikola |
„Zabójcze wibracje”
Clive Cussler
|
Po chwili zastanowienia nad moją ulubioną książką wybrałem „Zabójcze wibracje”. Głównym bohaterem tej książki jest Dirk Pit, który pracuje w amerykańskiej agencji badań morskich i podwodnych. Stara się on rozwiązać tajemniczą zagadkę zjawisk akustycznych zabijających ludzi i zwierzęta. Książka rozpoczyna się, gdy nasz bohater ratuje od pewnej śmierci przed zamarznięciem przepiękną Meave Flatcher. Po jakimś czasie okazuje się, że ojciec dziewczyny jest obrzydliwie bogaty i wbrew jej woli zabrał ją na swój luksusowy jacht. Wkrótce jednak powraca ona do agencji, ponieważ ojciec szantażem zmusił ją, by dla niego szpiegowała. Okazuje się również, że to właśnie jego metody wydobywania diamentów powodują zabójcze wibracje. Dalsza część książki jest równie ciekawa, dlatego gorąco ją polecam.
Jacek |
Seria "Zwiadowcy"
John Flanagan
|
Zwiadowcy. Są to ludzie w szaro-zielonych płaszczach, potrafiący wtapiać się w tło i celnie strzelający z łuku. Ludzie powiadają, że są opętani przez magię. Wykonują niemożliwe i bohaterskie misje, niewykonalne przez żadnego zwykłego człowieka. Mają niezwykłą reputację w cały Araulenie, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach… Ludzie powiadają, że to postacie niemożliwe i niezwykłe. Każdy rabuś, gdy tylko zobaczy choćby skrawek szaty zwiadowcy, ucieka, bo wie, że jego strzała dopadnie każdego.
Adam |