-
Licznik odwiedzin
On-line na stronie: 0
Dzisiaj: 18
W tym tygodniu: 451
W sumie: 405458 Biblioteka na Facebooku
Biblioteka na YouTube
Miasto Wisła
BIP
Archiwum kategorii: biblioteka_plus
Biblioteka znów w czołówce
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle w Rankingu bibliotek 2020 zajęła 3 miejsce w województwie śląskim i 35 miejsce w kraju. Najlepsze polskie książnice i samorządy zostały nagrodzone przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki po raz dziesiąty. Niestety w tym roku z powodu pandemii uroczystość odbyła się 10 grudnia tylko w przestrzeni wirtualnej.
Na ankietę „Rzeczpospolitej” w roku 2020 odpowiedziało 835 placówek z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie. Organizatorzy uwzględnili liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Odpowiedzi były weryfikowane przy pomocy danych z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców i liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2019 roku.
Miejsce 3 miejsce w województwie śląskim i 35 w kraju dowodzi, że wiślańscy Czytelnicy są aktywni, a biblioteka, którą finansuje miasto Wisła, bardzo potrzebna lokalnej społeczności. Ogromnie cieszymy się też z sukcesu biblioteki powiatowej w Cieszynie, która zajęła 11 miejsce w kraju i 1 w województwie śląskim (na 2 miejscu w województwie uplasowały się Czechowice-Dziedzice). Zatem… gratulujemy i zapraszamy do wypożyczalni!
Trzecie miejsce w województwie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle po raz kolejny wysoko uplasowała się w Rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki. Trzecie miejsce w województwie śląskim i 22 w kraju to świetny wynik, który pozwala zaliczyć wiślańską książnicę do grona najlepszych bibliotek w Polsce. Sukces cieszy tym bardziej, że najlepsze biblioteki na Śląsku (pierwsze miejsce zajęła biblioteka z Cieszyna, a drugie biblioteka z Mikołowa) funkcjonują w większych miastach i jednocześnie pełnią funkcję bibliotek powiatowych.
W ósmej edycji Rankingu bibliotek brano pod uwagę dane statystyczne za 2017 rok. Ocenie poddane zostały oprócz infrastruktury, zbiory i działalność biblioteczna, poziom zatrudnienia bibliotekarzy, aktywność czytelników oraz współpraca ze środowiskiem lokalnym. Niebagatelne znaczenie miały wysokość budżetu przyznawanego przez samorząd i pozyskane przez placówkę środki zewnętrzne. Wyróżnienie biblioteki w Wiśle jest więc sukcesem zbiorowym, zasługą przede wszystkim mieszkańców miasta – czytelników, na rzecz których od lat pracują bibliotekarze. W ocenianym 2017 roku biblioteka w Wiśle aż 11,5% swojego budżetu pozyskała na zadania celowe finansowane przez Gminę Wisła, Narodowe Centrum Kultury i Bibliotekę Narodową. Zbiory przekroczyły 42 tys. woluminów i 600 audiobooków, a wypożyczenia liczbę 33 tysięcy. Odbyło się wiele ciekawych spotkań autorskich, wykładów, projekcji filmowych, promocji książek, a nawet koncertów, co zaprocentowało w tegorocznej edycji rankingu.
Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę artykułów o bibliotekach w „Rzeczpospolitej” oraz wyniki rankingu dostępne na łamach gazety lub pod adresem https://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311289937-Nie-boja-sie-wyzwan.html i przypominamy, że zawsze warto czytać, gdyż – jak mawiał Cyceron – „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”. Zatem zapraszamy do biblioteki po książkę!
Biblioteka znów wysoko
W publikowanym przez „Rzeczpospolitą” po raz szósty ogólnopolskim rankingu bibliotek z miejscowości do 15 tys. mieszkańców Wisła ponownie uplasowała się wysoko. Na prawie 800 startujących placówek biblioteka w Wiśle zajęła 28 miejsce w Polsce i 4 w województwie śląskim!
Co roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają biblioteki i samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. W tym roku zwyciężyła ponownie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie). Drugie miejsce zajęła Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (lubelskie), a trzecie – Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdrój (dolnośląskie). W województwie śląskim wygrała biblioteka z Bestwiny. Wisła utrzymała pozycję w pierwszej piątce, co jest rezultatem realizacji zadania „Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle”, który uzyskał dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”. Udział finansowy Gminy Wisła był znaczący i wyniósł prawie 28% kosztów inwestycji.
Oczywiście w rankingu oceniana jest nie tylko powierzchnia i stopień skomputeryzowania biblioteki, ale także księgozbiór i działalność placówki. Wiślańska biblioteka dziękuje swoim czytelnikom i użytkownikom oraz współpracownikom, którzy przyczynili się do uzyskania tak wysokiej oceny.
Biblioteka na drugim miejscu
Z końcem sierpnia zakończyło się internetowe głosowanie na najpopularniejszą realizację biorącą udział w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016. Internauci oddali prawie 9 tys. głosów przyznając swój tytuł dla najlepszej inwestycji. Najwięcej punktów zebrał „Park Cegielnia, czyli Żorski Central Park” (2579). Następne miejsca zajęły „Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle” (1508) oraz Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (1366).
Wyniki głosowania podał do wiadomości Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Startowały 43 realizacje z całego województwa śląskiego. Drugie miejsce biblioteki w Wiśle to ogromny sukces, który przekazały już do wiadomości portal Onet.pl, Gazeta Wyborcza i TVP Katowice. Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu i przyznane nam punkty.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice. Werdykt jury podany zostanie na przełomie października i listopada br. podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w ramach Śląskich Dni Architektury.
Wiślańska biblioteka w rankingu „Rzeczpospolitej”
W publikowanym po raz piąty ogólnopolskim rankingu bibliotek z miejscowości do 15 tys. mieszkańców, po raz pierwszy Wisła znalazła się tak wysoko. Skok jest szokujący: z miejsca 220 na 22 w Polsce i na miejsce 2 w województwie śląskim!
Co roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają biblioteki i samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Drugi raz z rzędu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która jest najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim. W województwie śląskim po raz kolejny wygrała biblioteka i samorząd z Czechowic-Dziedzic. Wisła wskoczyła na miejsce drugie, co jest rezultatem realizacji zadania „Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle”, który uzyskał dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”. Udział finansowy Gminy Wisła był znaczący i wyniósł prawie 28% kosztów inwestycji.
Oczywiście w rankingu oceniana jest nie tylko powierzchnia i stopień skomputeryzowania biblioteki, ale także księgozbiór i działalność placówki. Wiślańska biblioteka dziękuje swoim czytelnikom i użytkownikom oraz współpracownikom, którzy przyczynili się do uzyskania tak wysokiej oceny.
Artykuł można przeczytać na stronie internetowej gazety >> tutaj <<
Wielkie otwarcie biblioteki
Z końcem października wiślańska biblioteka zakończyła realizację projektu pod nazwą „Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle”. Od 2 listopada 2015 roku można już korzystać z nowych pomieszczeń, księgozbioru i pracowni komputerowej z dostępem do Internetu. Trwająca trzy lata inwestycja została zaprezentowana w dniach 29 i 30 października podczas uroczystości otwarcia.
Przebudowana i wyremontowana biblioteka skorzystała z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia Gminy Wisła. Operatorem programu był Instytut Książki, od którego otrzymano dotację w wysokości 1875000 złotych, ponadto prawie 28% kosztów inwestycji poniosło miasto Wisła. Dzięki pozyskanym środkom biblioteka jest nowoczesną instytucją kultury i już na starcie zorganizowała dwa wydarzenia kulturalne.
W dniu 29 października, po przecięciu wstęgi przez marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, burmistrza Wisły Tomasza Bujoka i dyrektor biblioteki Renatę Czyż, goście wkroczyli do nowej sali Domu Zdrojowego. Na co dzień przebudowana sala będzie wypożyczalnią i czytelnią dla dorosłych, ale także miejscem spotkań autorskich, imprez kulturalnych oraz projekcji filmowych. W pierwszym dniu otwarcia, po okolicznościowych przemówieniach, odbył się koncert Grzegorza Turnaua i Jacka Królika pt. „Wieczór sowich piosenek”. Krakowscy artyści zachwycili zgromadzoną publiczność.
W dniu 30 października odbyła się z kolei promocja tomiku poetyckiego autorstwa prof. Włodzimierza Szturca, wiślanina i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wiersze napisane archaiczną gwarą wiślańską wydała biblioteka specjalnie na swe otwarcie. W trakcie spotkania omówił je sam Autor, a zaprezentował aktor młodego pokolenia Jan Marczewski. Następnie godzinny koncert dał zespół wokalny a capella Silesian Singers, który słuchaczom bardzo przypadł do gustu.
Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników oraz tych, którzy chcą nimi zostać od 2 listopada. Na amatorów dobrej lektury czekają nowości wydawnicze, szeroki wybór audiobooków i e-booków, 20 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, kursy e-learningowe oraz bieżąca prasa w formie tradycyjnej i elektronicznej. A już wkrótce kolejne wydarzenia kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!!!
Pierwszy etap zakończony
Od maja do września 2014 roku trwał remont Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle prowadzony w ramach projektu pt. Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle z rządowego Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Biblioteka w Wiśle skorzystała z programu finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Instytut Książki w Krakowie oraz wsparcia Gminy Wisła i wyremontowała swą dawną siedzibę.
Po zakończeniu I etapu projektu biblioteka już w październiku w swych dawnych pomieszczeniach uruchomiła Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży wraz z pokojem dla maluchów pod opieką rodziców, a także nową pracownię komputerową (czytelnię internetową) wyposażoną w 20 stanowisk. Placówka wzbogaciła się także o pomieszczenia biurowe, socjalne i serwerownię. Młodzi czytelnicy już korzystają z nowej wypożyczalni wyposażonej w rzutnik multimedialny, a wszyscy zarówno starsi jak i młodsi z pracowni komputerowej, w której odbywają się „Spotkania z pasjami” dla osób 50+, zajęcia komputerowe dla dorosłych oraz lekcje biblioteczne dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy także najmłodszych czytelników wraz z rodzicami, którzy mają do dyspozycji dostosowane do wzrostu dzieci mebelki, bogaty księgozbiór oraz maskotki.
Wkrótce rozpocznie się drugi etap projektu, w ramach którego zamontowana zostanie winda, a dawne kino zamieni się w wielofunkcyjną salę służącą mieszkańcom i turystom. W nowej części nie tylko będzie funkcjonowała biblioteka (Wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych), ale odbywać się będą spotkania autorskie, promocje książek i imprezy kulturalne.
Drugi etap zakończony
Od stycznia do września 2015 roku trwał drugi etap remontu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle prowadzony w ramach projektu pt. Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle z rządowego Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Biblioteka w Wiśle skorzystała z programu finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Instytut Książki oraz wsparcia Gminy Wisła i przebudowała na swą siedzibę dawną salę kinową.
W ramach projektu biblioteka całkowicie zmieniła oblicze i jest obecnie nowoczesną placówką kultury. Do jej siedziby, czytelni, wypożyczalni i pracowni komputerowej można się dostać windą. Przebudowana w tym roku i nowocześnie wyposażona sala wielofunkcyjna służyła będzie jako wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych, miejsce spotkań autorskich, wykładów, promocji i imprez kulturalnych. W październiku przeprowadzona zostanie inwentaryzacja księgozbioru, a po uroczystym otwarciu uruchomiona będzie na nowo wypożyczalnia dla dorosłych. Już od października w pracowni komputerowej odbywają się spotkania dla osób 50+ w ramach projektu „Akcja: e-motywacja” realizowanego przez Fundację Orange.
Już wkrótce biblioteka zaprosi czytelników w swoje progi i zaskoczy szeroką ofertą nowości wydawniczych, usług elektronicznych i propozycjami imprez bibliotecznych. Zapraszamy!!!
Projekt “Biblioteka +”
Projekt Przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”
Od marca do października 2013 roku trwały starania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia o pozyskanie dotacji z rządowego Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Celem programu finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych oraz przekształcenie ich w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury i ośrodki życia społecznego. Procedura przygotowania odpowiedniej dokumentacji trwała długo, ale zakończyła się sukcesem, gdyż w październiku dyrektor biblioteki podpisała umowę z operatorem priorytetu, którym jest Instytut Książki w Krakowie.
W roku 2013 zlecony przez bibliotekę projekt na przebudowę pomieszczeń Domu Zdrojowego wraz z budową windy na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle przygotowała Pracownia Architektoniczna S.C. „CAMPO” z Katowic. Projekt budowlany zyskał akceptację i stosowne uzgodnienia z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach Delegaturą w Bielsku-Białej. Na podstawie tych dokumentów Starostwo Powiatowe w Cieszynie wydało pozwolenie na wykonanie robót budowlanych.
Projekt współfinansowany przez Gminę Wisła w roku 2014 zakłada generalny remont obecnego lokalu biblioteki, w którym powstaje nowa pracownia komputerowa i wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży. Prace już trwają.
Kolejnym etapem w roku 2015 będzie przebudowa i remont sali dawnego kina oraz budowa windy, tak aby wszyscy mieli dostęp do biblioteki i imprez kulturalnych organizowanych w jej murach. W sali byłego kina na co dzień znajdować się będzie wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych, ale zachowany zostanie także jej wielofunkcyjny charakter. Nowy ekran i projektor umożliwią projekcje multimedialne i filmowe, a z nadal istniejącej sceny korzystać będą nie tylko literaci podczas spotkań autorskich, ale również inni artyści.
Dzięki realizacji projektu Wisła zyska w centrum miasta placówkę kulturalną z nową aranżacją wnętrz i wyposażeniem. Ta wielofunkcyjna przestrzeń publiczna będzie dostępna na co dzień i dla mieszkańców, i dla turystów, na czym skorzysta nie tylko biblioteka, ale całe miasto.