-
Licznik odwiedzin
On-line na stronie: 0
Dzisiaj: 17
W tym tygodniu: 450
W sumie: 405457 Biblioteka na Facebooku
Biblioteka na YouTube
Miasto Wisła
BIP
Archiwum kategorii: Wydarzenia 2024
Odkrywamy Wyspy Owcze
Dr Ewa Kozik z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu na Wyspach Owczych z młodzieżą z wiślańskiego liceum. Pani Ewa spędziła na wyspach kilkanaście dni, przekonała się, czy rzeczywiście w tym regionie deszcz pada codziennie, poznała narodowy sport Farerów, jakim jest piłka nożna i… szydełkowanie. Największą mniejszością narodową są Polacy (około stu), a kolejnych 250 przyjeżdża do pracy sezonowej. Etos pracy jest inny niż w Polsce, nie ma obciążenia psychicznego, pracownicy nie boją się pytać. Mieszkańcy Wysp Owczych mają silne poczucie tożsamości narodowej i kulturowej, mają własny parlament i walutę. Ich domy urządzone są w stylu hygge – przestronne, piękne, w nich Farerowie celebrują każdy dzień.
16 października miało miejsce spotkanie sympatyków książek. Przy kawie i „babce dyskusyjnej” rozmawialiśmy o życiu Ernesta Hemingwaya na podstawie biografii Nicholasa Reynoldsa „Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg.” Zdobywca Nagrody Nobla, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku miał bardzo burzliwe życie osobiste i zawodowe. Brał udział w I i II wojnie światowej, hiszpańskiej wojnie domowej. Był wielokrotnie ranny, uległ wielu nieszczęśliwym wypadkom. Kilkakrotnie żonaty. Był korespondentem wojennym i tajnym agentem. Zmagał się z depresją, alkoholizmem, nadwagą, bezsennością. Popełnił samobójstwo. Napisał wiele powieści, opowiadań. Dużo jego dzieł zostało zekranizowanych. Pięknie wydaną książkę „Komu bije dzwon” nasza biblioteka otrzymała z wydawnictwa Marginesy za udział w konkursie „Hemingway dla bibliotek”. Zapraszamy 20 listopada o godz. 11:00. Prosimy o przeczytanie książki „ Nim dojrzeją maliny” Eugenii Kuzniecowej.
Po wakacyjnej krótkiej przerwie, spotkałyśmy się 18 września w sali kameralnej, aby podyskutować o książce Magdaleny Majcher „W cieniu tamtych dni”. Powieść pełna emocji o powstańczej miłości i rodzinnych tajemnicach, o wyjątkowo bolesnych kartach naszej historii. Kilka pań podzieliło się osobistymi, rodzinnymi wspomnieniami z czasów Powstania Warszawskiego. Trauma wojny, która dotykała babcie i mamy, niestety towarzyszy również kolejnemu pokoleniu. Główna bohaterka nie chciała wracać do nowej Warszawy, pojechała tam dopiero, aby umrzeć i oczami wyobraźni zobaczyć swojego ukochanego na ulicach powstańczej Warszawy. Trudno przejść obojętnie wobec ludzkich dramatów i bolesnych wspomnień bohaterów. Książka dostarczyła wielu tematów do dyskusji. Zapraszamy 16 października o godz. 11:00. Zachęcamy do zapoznania się z biografią Ernesta Hemingwaya autorstwa Nicholasa Reynoldsa „Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg.”
Narodowe Czytanie
13. edycja Narodowego Czytania wyglądała nieco inaczej niż poprzednie. Tym razem zaprosiliśmy młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha do rozgrywki literackiej w oparciu o „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Grę przygotowała Dorota Cieślar – biblioteczna ekspertka od gier planszowych i miejskich. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę z lektury wykonując praktyczne zadania. Poszło im znakomicie! Każda drużyna otrzymała certyfikat.
DKK 5 czerwca 2024
5 czerwca 2024 miłośniczki czytania, dyskusji i spotkań w bibliotece przybyły na DKK. Tym razem rozmawiałyśmy o książce Anny Cieplak „Lekki bagaż”. Jest to powieść o życiu w prowincjonalnym mieście Cieszynie. Bohaterami są młodzi ludzie obarczeni różnymi życiowymi bagażami. Akcja koncentruje się wokół pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Wiele w tej książce wulgaryzmów, żargonu. Dyskusja na temat książki była wielowątkowa, problemy w niej poruszane pobudzały do wyrażania różnych opinii. Być może książka bardziej odpowiednia do młodzieżowego klubu dyskusyjnego. Nasz doświadczony klub dyskusyjny nie boi się wyzwań, lektura dostarczyła nam wiele tematów do dyskusji. Nie odkładamy książek o trudnej tematyce, pisanych specyficznym językiem, pochylamy się nad nimi i omawiamy solidnie. Zapraszamy w wakacje 17 lipca na spotkanie DKK, zachęcamy do przeczytania książki Agnieszki Lis „Siostra wirtuoza”.
Gra biblioteczna – relacja
17 maja po raz pierwszy odbyły się u nas gry biblioteczne. Uczestnicy mogli zdecydować, czy chcą iść trudniejszą drogą i poskramiać potwory poszukując ekwipunku, by je pokonać, czy szukać wiosennych kwiatów ukrytych w murach budynku.
Gra dla starszych uczestników odbywała się przede wszystkim w sali głównej. Tam w półmroku szukali zaklęć i ukrytych mieczy oraz łamali szyfry, by przenieść się pod sam szczyt budynku i skompletować ostatnie potrzebne wyposażenie niezbędne do uratowania naszej biblioteki.
W drugiej grze wzięło udział zdecydowanie więcej osób, które rozwiązywały rebusy, przeszukiwały półki z książkami i nie tylko. Wszyscy wykazali się sprytem w łamaniu szyfrów i spostrzegawczością w odszukiwaniu ukrytych kwiatów.
Oprócz zagadek, szyfrów i kłódek na uczestników czekała także słodka przekąska dla odwagi i pokrzepienia sił. W zabawie wzięli udział zarówno mali czytelnicy, jak i ci więksi, z doświadczeniem detektywistycznym i bez. Jedno jest pewne: wszyscy podołali i ukończyli grę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność!
Spotkanie z Szymonem Wróblem
„Zawieszeni” to reportaż Szymona Wróbla – dziennikarza, reżysera i scenarzysty filmów dokumentalnych o zaginionych i ludziach, którzy ich szukają. Opisując stan, w jakim rodziny osób zaginionych się znajdują, autor nie chciał być odebrany jako ktoś, kto chce wykorzystać ich traumę, pisał ten reportaż z nadzieją, że komuś pomoże, że książka będzie pewnego rodzaju drogowskazem. Oddał w niej głos rodzinom i ekspertom.
Pomoc traumatologa jest nieoceniona w doświadczanym przez bliskich stanie zawieszenia, nie domkniętej żałoby. Rodziny mają ciągłą nadzieję, do końca liczą, że bliski wróci. Wsparciem dla nich jest Fundacja ITAKA, która kompleksowo zajmuje się problematyką zaginięć.
Spotkanie miało charakter mało optymistyczny, ale dający dużo do myślenia. Poruszało kwestię edukacji dotyczącej zaginięć. Dziękujemy Szymonowi Wróblowi za podzielenie się historiami i swoimi emocjami.
Nihon Juudan, czyli pieszy trawers Japonii
Jak opisać Japonię na pierwszy rzut oka? Deszcz i trawa bambusowa – tak scharakteryzowała ją podróżniczka Agnieszka „Zebra” Dziadek, która w 2023 r. przeszła pieszo Japonię z wysuniętego najdalej na południu punktu Kiusiu: Sata Misaki na najdalej na północ wysunięty punkt Hokkaido: Sōya Misaki. Trasa liczyła 4010 km i prowadziła z dala od wielkich miast.
W niektórych wsiach turyści pojawiają się mniej więcej raz w roku, więc widok wędrowniczki często wzbudzał sensację. Japończycy byli gościnni, pomocni, pierwszą rzeczą, jaką Agnieszka otrzymała, był parasol. Podróż przypadła m.in. na porę deszczową, „Zebra” trafiła na 5 tajfunów. Inną „niespodzianką” były pijawki drzewne, bardzo aktywne w tym czasie.
Szlaki były urozmaicone, prowadziły historycznymi ścieżkami, po których kiedyś poruszali się samurajowie, niektóre miały 3000 schodów, inne niekończące się tunele, były też szlaki niebezpieczne, na których można było spotkać… niedźwiedzie!
Trawers po Japonii był ważny jeszcze z innego powodu, na nim Agnieszka Dziadek przekroczyła 40075 km, czyli dystans równy obwodowi Ziemi.
Wisienką na torcie było zdobycie góry Fudżi – mimo nie najlepszych prognoz (zapowiadany był tajfun) – podróżniczce udało się wejść na ten wulkaniczny szczyt.
Spotkanie było bardzo udane, publiczność była pod wrażeniem dokonań cieszynianki, rozmowy toczyły się jeszcze długo w kuluarach.
Gratulujemy Agnieszce Dziadek dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
DKK 17 kwietnia 2024 r.,
w pełni rozkwitu wiosny, spotkanie wokół książki „Prywatne życie łąki” to samo sedno. Książka dostarczyła nam wielu refleksji nad otaczającym nas pięknem przyrody. Słuchaliśmy fragmentów książki czytanej przez Krystynę Czubównę, dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak na prawdziwym spotkaniu przyrodniczym. Książka uświadomiła nam jak bardzo wrażliwymi obserwatorami przyrody jesteśmy. Zachęcamy wszystkich aby rozejrzeli się wokół i doświadczyli pięknych chwil w otoczeniu zieleni, kwiatów, zwierząt… Zapraszamy na spotkanie DKK 8 maja o godz. 11:00, a dyskutować będziemy o książce „Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru.”
Dzień marchewki
Z okazji dnia marchewki 4 kwietnia odbyły się warsztaty dla przedszkolaków. Z tej okazji czytaliśmy książkę z marchewkami w tle, uczestnicy kolorowali, chrupali karotki i szukali zaginionej w bibliotece marchewki w nietypowym kolorze niebieskim. A po udanych poszukiwaniach usiedliśmy sobie i mali poszukiwacze zjedli po babeczce. Oczywiście marchewkowej. Dodatkowo każdy czytelnik mógł obchodzić ten dzień z nami i poczęstować się kawałkiem pomarańczowego przysmaku.
Wspomnienia Cecylii Kukuczki
W czwartek, 4 kwietnia, w bibliotece miała miejsce promocja książki Cecylii Kukuczki pt. „Listy z pionowego świata”. Licznie zgromadzona publiczność zobaczyła film o Jerzym Kukuczce przygotowany we współpracy z Fundacją Wielki Człowiek oraz Miastem Katowice i wysłuchała ciekawej rozmowy z żoną himalaisty.
Pani Cecylia, na co dzień prowadząca Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, dba o spuściznę męża, promując jego dokonania. Podczas rozmowy o książce, którą napisała za namową synów, wróciła do wydarzeń sprzed ponad czterdziestu lat. Opowiadała o tym, jak się poznali, jakim był mężem i ojcem, jak troszczył się o rodzinę, nawet będąc daleko – przypominając w listach do żony np. o wymianie alternatora czy innych bieżących sprawach.
Autorka była wzruszona, wracając pamięcią do niektórych wspomnień, a swoim ciepłym, kojącym głosem oczarowała wiślańską publiczność.
Książki rozeszły się w mgnieniu oka, a kolejka po autografy była długa.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie, a za znakomite prowadzenie Tadeuszowi Papierzyńskiemu.
Niewidzialna Nemezis
15 marca po raz kolejny gościliśmy aktorów „Sceny Otwartej” z Cieszyna. „Niewidzialna Nemezis”, najnowsza sztuka autorstwa Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskie, wiedzie do mrocznej, pełnej afer i wyzysku rzeczywistości. W tym przedstawieniu walczą ze sobą dwa światy, dwie siły. John zaskakuje swoją wnikliwą obserwacją sceny, jaką jest życie. Mamy tu dystans, duże poczucie humoru, bogate słownictwo i morał zmuszający do refleksji. Dziękujemy aktorom i zapraszamy na scenę wiślańskiej biblioteki.
Wiosenne spotkanie DKK
20 marca, w pierwszy dzień wiosny, odbyło się spotkanie DKK. Z okazji Światowego Dnia Poezji (21.03) postanowiliśmy recytować, czytać, deklamować wiersze. Atmosfera była wyjątkowa, były wzruszenia, wspomnienia, śmiech i nostalgia. Wiele osób przygotowało i zaprezentowało wiersze ulubionych poetów, oraz własne, w gwarze śląskiej i po francusku np.: M. Konopnicka „Kubek”, K.K. Baczyński „Modlitwa III”, „Na moście w Awinion”, J. Cygan „Cała Polska czyta dzieciom”, A Fredro „Paweł i Gaweł”, oraz B. Wątroba „Walentynki” – wersja po śląsku, A. Waligórski „Polonista”, M. Szturc „Wielkanocne dzwony”… Kolejnym punktem było spotkanie z p. Agnieszką, kosmetolożką i masażystką Kobido, która zdradziła nam tajniki dbania o piękny wygląd twarzy, oraz jak ćwiczyć, masować i rozluźniać mięśnie. Wraz z nadejściem wiosny chciejmy zadbać o nasze piękno i zdrowie. Zapraszamy na spotkanie 17 kwietnia o godz. 11:00. Omawiać będziemy książkę „Prywatne życie łąki” J. Lewis-Stempel.
DKK 21 lutego
21 lutego świętowaliśmy 4 urodziny naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Były życzenia, tort, ciasto z palącą się czwórką, galaretki, prezenty, kwiaty… i bardzo serdeczna i miła atmosfera. Podczas spotkania omawialiśmy i żywiołowo dyskutowaliśmy o książce Magdaleny Majcher „Doktórka od familoków”. To oparta na faktach powieść o niezwykłej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która badała szopienickie dzieci chore na ołowicę. Walka o poprawę stanu zdrowia dzieci przyniosła efekty. Zorganizowano leczenie sanatoryjne na Kubalonce, zburzono domy w sąsiedztwie huty, rodziny otrzymały nowe mieszkania. Niestety lekarka działała pod presją ówczesnej władzy, a jej praca doktorska nie została dopuszczona do obrony ani do publikacji otrzymanych wyników badań. Dopiero gdy przeszła na emeryturę pojawiły się o niej reportaże i dużo inicjatyw aby ją uhonorować. Wiele klubowiczek pamięta czasy rozwoju przemysłu na Śląsku, huty, kopalnie… Dziś to zupełnie inne tereny. Jeden klubowicz przyniósł rekwizyt – rudę cynku i ołowiu z Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”, którą mogliśmy dokładnie obejrzeć. 20 marca spotykamy się aby świętować pierwszy dzień wiosny i dzień poezji. Zapraszamy!
Przedszkolaki w bibliotece
Każdy wie, że warto zacząć dzień od książki. Wiedzą to także wiślańskie starszaki z Przedszkola nr 2, które odwiedziły nas w środowy poranek. Dzieci zwiedziły Wystawę-zabawę wydawnictwa Zakamarki, wzięły udział w żywiołowej dyskusji na temat swoich domowych zakamarków i z przyjemnością wysłuchały dwóch książek: “Mama Mu sprząta” Jujjii Wieslander i “Co się stało z Albertem?” Gunilli Bergström.
Dziękujemy za przesympatyczny czas z naszymi najmłodszymi czytelniczkami i czytelnikami. Zapraszamy ponownie!
Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
Gościem pierwszego w 2024 roku spotkania autorskiego był Wojciech Chmielarz, autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019).
W rozmowie z Karoliną Ciemniewską nasz gość zdradził, jak wygląda praca pisarza, przedstawił kulisy ekranizacji swoich książek i opowiedział o specyficznej sytuacji trudnego rynku wydawniczego w Polsce. Odpowiedział także na wszystkie pytania czytelniczek i czytelników, w tym to o (jego zdaniem) najsłabszą książkę Wojciecha Chmielarza, czy o to, czego naprawdę nie lubi, a czego robi za mało. Była okazja do pamiątkowych zdjęć i zebrania autografów.
Za piękne zdjęcia dziękujemy Jakubowi Matusznemu i serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w bibliotece!