Feministyczny efekt Lutra

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle rozpoczął się kolejny cykl wykładów. Jak co roku w lipcu ruszyła Wakacyjna Akademia Kultury. Czwartkowe spotkania tego lata to prezentacje tematów, które łączy wspólny tytuł „Światopoglądy”.

Jako pierwsza wykład wygłosiła dr hab. Grażyna Kubica-Heller, pochodząca z Ustronia adiunktka w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaczka interesuje się problematyką śląską, ewangelicką i żydowską oraz antropologią polityczną, wizualną, feministyczną oraz historią dyscypliny. Oprócz pracy naukowej zajmuje się także literaturą faktu, fotografią oraz filmem dokumentalnym. Jest członkinią Europejskiego Stowarzyszenie Antropologów Społecznych, gdzie przez dwie kadencje zasiadała w zarządzie, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Instytutu Antropologii oraz kilku innych towarzystw naukowych.

W wiślańskiej bibliotece wygłosiła wykład pt. Feministyczny efekt Lutra, czyli o śląskich ewangeliczkach i ich edukacji, który jest podsumowaniem pierwszego etapu obecnie realizowanego projektu naukowego. Dr hab. Grażyna Kubica-Heller podkreśliła wpływ reformacji na upowszechnienie oświaty oraz zwróciła uwagę na liczbę dziewczynek uczęszczających do ewangelickich szkół. W kilku miejscowościach stanowiły one nawet do 40% uczniów, jednak najczęściej na szkole elementarnej kończyły edukację. W XIX wieku uczennice pojawiły się w gimnazjach i szkołach zawodowych, a następnie studiach wyższych. Pierwsze studentki ze Śląska Cieszyńskiego pobierały naukę w Krakowie (Buzkówna) i Wiedniu (Demlówna, córka burmistrza Cieszyna). Jedyną wcześniej dostępną drogą „kariery” zawodowej było wstąpienie do diakonatu i praca pielęgniarki w cieszyńskim szpitalu.

Po wykładzie wywiązała się ciekawa rozmowa słuchaczy z prelegentką. Wspominano także pierwszą wiślańską emancypantkę, czyli nauczycielkę i pisarkę, Marię Pilch. Dyskusję prowadzono także po zakończeniu spotkania na holu przy kawie.

Kolejny wykład odbędzie się w czwartek 12 lipca. „Ścieżkami polskich teozofów” poprowadzi słuchaczy prof. nadzw. dr hab. Izabela Trzcińska. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.