Ścieżkami teozofów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbyło się kolejne ciekawe spotkanie. Podczas Wakacyjnej Akademii Kultury drugi wykład wygłosiła prof. nadzw. dr hab. Izabela Trzcińska, absolwentka Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk idei oraz antropolog kultury, obecnie związana z Wydziałem Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej.
Słuchacze nie tylko zostali zapoznani z głównymi postaciami reprezentującymi teozofię XIX i XX wieku, ale ich śladami podróżowali po Europie, Ameryce i Azji. Archiwalne oraz współczesne fotografie z siedziby Towarzystwa Teozoficznego w Indiach, a także portrety czołowych działaczy i osób świata nauki i kultury z całego świata związanych z tą organizacją stanowiły niezwykle ciekawy przegląd miejsc i myśli filozoficzno-religijnej, społecznej, naukowej i artystycznej. Fascynująca okazała się podróż do ośrodków związanych z polskimi teozofami na Łotwie i postaciami, takimi jak Wanda Dynowska. Założycielka Polskiego Towarzystwa Teozoficznego w 1935 roku wyjechała do Indii, gdzie została bliską współpracowniczką Mahatmy Gandhiego.
W dyskusji padały pytania o losy wojenne i powojenne polskich teozofów, ich zaangażowanie w edukację (Janusz Korczak) i politykę. Rozmowy toczyły się jeszcze po wykładzie, przy kawie i herbacie w holu biblioteki, a słuchacze byli oczarowani panią Profesor, która z ogromną erudycją i pasją przedstawiła temat. Biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie 19 lipca. Prelegentem będzie prof. dr hab. Tadeusz Sławek.

Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów" Biblioteka Wisła, spotkanie z Izabelą Trzcińską pt. "Ścieżkami teozofów"

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.