Uczta duchowa w bibliotece

Wyjątkowe wydarzenie związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle w sobotę dnia 8 września 2018 roku. Najpierw odbyła się promocja albumu dawnej fotografii pt. „Bp Juliusz Bursche w Wiśle. Ślady pamięci zatrzymane w kadrze”, a następnie koncert fortepianowy złożony z utworów Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Prezentacji najnowszego wiślańskiego wydawnictwa dokonała Danuta Szczypka, autorka merytorycznego wstępu i wraz z Marią Szlaur-Bujok współautorka koncepcji całości publikacji. Najstarsze fotografie zamieszczone w albumie przedstawiają Wisłę i rodzinę Bursche sprzed I wojny światowej, kiedy ks. Juliusz Bursche aktywnie włączył się w pracę na rzecz rozwoju beskidzkiej wsi, a następnie przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. O działalności narodowej wybitnego przedstawiciela Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz mieszkańca wiślańskiej willi „Zacisze” opowiedział jego prawnuk prof. dr hab. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z kolei na temat odzyskania zbioru rodzinnych zdjęć przy współpracy Fundacji Archeologii Fotografii wypowiedział się praprawnuk biskupa Stefan Gardawski. Wszystkim osobom współpracującym z Urzędem Miasta przy organizacji obchodów rocznicowych w Wiśle i przy wydaniu książki podziękował burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Następnie koncert muzyki narodowej dał wybitny pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach Zbigniew Raubo. Publiczność z wielkim skupieniem wysłuchała kilkunastu utworów największych polskich kompozytorów. W programie koncertu znalazły się mazurki , Polonez Fis-moll oraz Nokturn Des-dur Fryderyka Chopina, preludia i Etiuda Es-moll Karola Szymanowskiego, a także Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Całość występu zwieńczyło dzieło Fryderyka Chopina: Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Tak wspaniały koncert fortepianowy nawiązał do tradycji przedwojennych Wisły, kiedy w obecnej sali biblioteki grywali wybitni muzycy.

Goście wydarzeni po zakończeniu spotkania byli niezwykle poruszeni, a z autorkami publikacji, Rodziną bp. Juliusza Bursche oraz wykonawcą koncertu mogli spotkać się jeszcze w restauracji Domu Zdrojowego. Nowa książka, która wzbogaca wiedzę o dawnej Wiśle i jej drodze do niepodległej Polski, dostępna jest w wiślańskiej bibliotece. Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.