Wiślańska obrzędowość doroczna

Ostatnie w tym roku spotkanie grupy dyskusyjnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 27 listopada. Zebrani na wniosek prowadzącej temat dyrektor biblioteki podjęli zagadnienie roku obrzędowego w Wiśle. Świetnie sprawdziła się w tym przypadku metoda „burzy mózgów”.

Pretekstem do podjęcia problematyki roku obrzędowego w Wiśle stały się publikacje albumowe Roberta Garstki, które dokumentują kultywowane po dziś dzień obrzędy na terenie województwa śląskiego. Piękne wydawnictwa pozostawiają pewien niedosyt, dlatego zainspirowały temat dla grupy dyskusyjnej, która zastanawiała się m.in. nad odmiennością kulturową Wisły oraz nad jej przyczynami. Niektóre z prezentowanych w albumach obrzędów w świetle literatury dotyczącej Wisły okazały się wymarłymi, inne zmieniły formę. Głos zabrało kilka osób opisując obrzędy praktykowane przez ich dziadków lub rodziców, a także te przyniesione przez osadników i zaadoptowane przez górali lub praktykowane tylko przez niektóre grupy mieszkańców.

Temat, mimo burzliwej dyskusji, został zaledwie dotknięty, dlatego podczas kolejnych spotkań będzie kontynuowany. Następne spotkanie zostało zaplanowane na 29 stycznia 2019 roku (jak zawsze ostatni wtorek miesiąca) na godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Spotkanie grupy dyskusyjnej 28.11.2018 Spotkanie grupy dyskusyjnej 28.11.2018 Spotkanie grupy dyskusyjnej 28.11.2018 Spotkanie grupy dyskusyjnej 28.11.2018

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.