Genetyka a tożsamość

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbył się kolejny wykład Wakacyjnej Akademii Kultury, w tym roku przebiegającej pod hasłem „Śląsk. Autoidentyfikacja”. Gościem wiślańskich słuchaczy był prof. dr hab. Dariusz Rott, pracownik naukowy Zakładu Historii Literatury Średniowiecza i Renesansu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Treść wykładu dla wielu była kompletnym zaskoczeniem.

Ponieważ zainteresowania naukowe prof. Dariusza Rotta obejmują historię literatury dawnej Polski, związki kulturowe polsko-czeskie, podróżopisarstwo i zagadnienia śląskoznawcze, zebrani spodziewali się wykładu z zakresu historii literatury śląskiej. Od wielu lat Profesor prowadzi badania nad piśmiennictwem wielokulturowego, dawnego Śląska, zwłaszcza nad środowiskiem braci czeskich w Polsce w XVII wieku; jest też m.in. wydawcą kazań pastora Konrada Negiusa, autorem publikacji dotyczących renesansowego humanisty Wawrzyńca Korwina czy Piotra Wacheniusa. Od 2005 roku, wspólnie z prof. Jackiem Lyszczyną, redaguje „Słownik pisarzy śląskich”. Prawie wszystkie te wydawnictwa wykładowca zaprezentował, ale wykład dotyczył w zasadzie tożsamości. Na przykładzie własnego rodu pokazał, że poczucie przynależności do danej grupy, czy to narodowej czy etnicznej, w świetle badań genetycznych, jawi się jako dość świeżej daty.

Nie zabrakło również rozmowy ze słuchaczami, m.in. o zainteresowaniach prozą podróżniczą i samymi wyprawami w dalsze zakątki świata. Na kanwie pracy naukowej Profesora, dotyczącej Daniela Vettera, drukarza braci czeskich z Leszna, który w XVII wieku odbył podróż na Islandię i opublikował relację z niej w języku polskim, współcześnie powstała kolejna książka. Jej Autorem jest niedawny gość wiślańskiej biblioteki Piotr Milewski, który śladem Vettera udał się na wyspę, a za swoją prozę podróżniczą otrzymał już m.in. Nagrodę Magellana 2019.

Za tydzień biblioteka zaprasza na wykład prof. dr hab. Ryszarda Kaczmarka, który opowie o udziale Ślązaków cieszyńskich w powstaniach śląskich. Tego nie wolno przegapić!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.