Ahoj z Wisły do Ostrawy

W dniach od 6-7 marca 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbyła się trzecia edycja polsko-czeskiego festiwalu podróżniczo-muzycznego „Czekając na wiosnę”/ „Jarní Ozvĕny”. Jego organizatorami byli stowarzyszenie Folk v Ostravĕ i wiślańska biblioteka przy wsparciu miasta Wisła. Dziś już można z pewnością stwierdzić, że przeszczepiona przez Państwa Nawrockich czeska idea świetnie przyjęła się w Beskidach.

Trzecia edycja polskiej wersji festiwalu trwała dwa dni. Wystąpili miejscowi podróżnicy jak motocykliści Bogusław Bujok i Marcin Procner z Wisły, którzy wybrali się nad Bajkał, Paweł Juchniewicz – trener piłki nożnej (Wiślańskie Orły) – znawca Arabii Saudyjskiej czy Tadeusz Papierzyński – zdobywca najwyższego szczytu Iranu z Istebnej. Były pokazy slajdów z polskich, czeskich i słowackich gór (Miroslav Duda z Ostrawy) oraz z Gruzji (Piotr Długosz z Wisły), nie zabrakło też podróżniczych gwiazd. Przed publicznością pojawił się Marek Fiedler – syn znanego podróżnika Arkadego Fiedlera i kustosz rodzinnego muzeum w Puszczykowie, który zaprezentował Wyspę Wielkanocną, wybitny himalaista i organizator wypraw wysokogórskich Janusz Majer oraz Cecylia Kukuczka, która opowiedziała o zdobywaniu 14 ośmiotysięczników przez męża Jerzego Kukuczkę. Wystąpiły też znakomite czeskie zespoły muzyczne: Kelt Gras Band, grający muzykę celtycką i Bluegrass Comeback, kapitalnie wykonujący bluegrass i country. Świetnie zapowiadał je po polsku i czesku Josef Grim.

Zróżnicowany program i bardzo dobra muzyka zgromadziła miłośników podróży z całego regionu. Sala była wypełniona po brzegi przez cały czas trwania prelekcji i koncertów. Festiwal, w tym roku objęty patronatem Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, tak przypadł do gustu jego uczestnikom, że podniosły się głosy, aby w przyszłym roku trwał trzy dni. Zatem… dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy za rok!

Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1 Ozveny, dzień 1

Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2 Ozveny, dzień 2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.