Literaci w międzywojennej Wiśle

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle 23 lipca odbył się ostatni już wykład z cyklu Wakacyjna Akademia Kultury. O literatach goszczących w Wiśle w okresie międzywojennym opowiadała dr Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W góry na wykłady, odczyty i spotkania autorskie przyjeżdżali naukowcy, literaci i artyści. Pierwsze kroki literackie w Wiśle stawiał Jerzy Andrzejewski, który napisał tutaj trzy opowiadania, jedno z nich dotyczyło wycieczki na Stożek. W naszej miejscowości gościli Witold Gombrowicz, Maria Dąbrowska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Władysław Orkan, Gustaw Morcinek, Jan Sztaudynger. Zainspirowana legendami Śląska Cieszyńskiego Zofia Kossak-Szczucka opublikowała tomik opowiadań „Wielcy i mali”, w którym opisała postać Imka Wisełki. Podczas wykładu wspomniani zostali wiślanie parający się literaturą w okresie międzywojnia – Agnieszka Pilchowa, Janka Pilchówna i Maria Pilch, której 30. rocznicę śmierci niedawno obchodziliśmy.

Cykl spotkań Wakacyjnej Akademii Kultury zatytułowany „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…” był częścią zadania „Niepodległa na kresach południowych”, które zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Nawiązywał do tradycji przedwojennego Wakacyjnego Instytutu Sztuki, który organizowało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w latach 1936-1939 m.in. w Gdyni i Wiśle.

Wszystkie wykłady Wakacyjnej Akademii Kultury 2020 można obejrzeć na bibliotecznym kanale YouTube.

Serdecznie dziękujemy wykładowcom i słuchaczom za udział, zapraszamy na spacer „Śladami wiślańskiej moderny”, który poprowadzi Przemysław Czernek 1 sierpnia.

Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020 Wykład WAK 23.07.2020

Zapis wykładu

loga

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.