Koncert kameralny pt. „Jan Sztwiertnia – in memoriam”

zdjęcie sali głownej wiślańskiej biblioteki w trakcie koncertu22 października 2020 r. godz. 16.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Wisła pl. B. Hoffa 3A (Dom Zdrojowy)Plakat koncertu kameralnego "Sztwiertnia - in memoriam"

Koncert kameralny pt. „Jan Sztwiertnia – in memoriam” odbędzie się w związku z 80. rocznicą śmierci młodego kompozytora, którego kariera rozpoczęła się w okresie międzywojennym. Wybuch drugiej wojny światowej zniszczył świetnie zapowiadający się talent, w którym widziano drugiego Karola Szymanowskiego. Jan Sztwiertnia aresztowany przez okupantów zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen, ale pozostawił po sobie wiele utworów: pieśni, fugi, preludia, chorały i kantaty. W 1932 roku napisał operę ludową „Sałasznicy”, która należy do najbardziej znanych jego dzieł inspirowanych muzyką ludową Beskidu Śląskiego.

Koncert w wykonaniu muzyków związanych z Instytutem Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego obejmuje utwory Jana Sztwiertni i innych cieszyńskich kompozytorów jego pokolenia (Władysława Macury, Stanisława Hadyny, Józefa Podoli). Wystąpią: Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran, Hubert Miśka – tenor, Adam Wagner – skrzypce i Agnieszka Kopińska – fortepian. Koncert poprowadzi Małgorzata Mendel.

W razie wzrostu zagrożenia epidemiologicznego koncert będzie transmitowany na żywo na kanale Youtube biblioteki:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum komunikatów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.