Koncert „Jan Sztwiertnia – in memoriam”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle 22 października 2020 roku odbył się koncert kameralny pt. „Jan Sztwiertnia – in memoriam” zorganizowany w związku z 80. rocznicą śmierci kompozytora, która minęła 29 sierpnia tego roku. Ze względu na ograniczenia sanitarne tylko nieliczna publiczność zgromadzona w sali biblioteki uczestniczyła w wydarzeniu. Pozostali chętni mogli jednak skorzystać z transmisji internetowej na żywo.

Wykonawcami koncertu byli artyści związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach Instytutem Sztuk Muzycznych w Cieszynie, którzy zaprezentowali utwory Jana Sztwiertni i jego przyjaciół lub następców, również związanych ze Śląskiem Cieszyńskim: Stanisława Hadyny, Jana Podoli i Władysława Macury. Na program złożyły się zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne, a całość ciepłym i mądrym komentarzem połączyła prowadząca koncert Małgorzata Mendel. Twórczość Jana Sztwiertni przypomnieli i przed wiślańską publicznością wystąpili: Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran, Hubert Miśka – tenor, Agnieszka Kopińska – fortepian i Adam Wagner – skrzypce, których publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Koncert odbył się jako część realizowanego przez bibliotekę zadania „Niepodległa na kresach południowych”, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat rozwoju Wisły w okresie międzywojennym, kiedy miejscowość znalazła się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej i szybko przekształciła się w nowoczesny kurort. Nie tylko architektura, ale także kultura rozwijały się w Wiśle na skutek odwiedzin i osiedlania się w niej artystów, m.in. Jana Sztwiertni, którego talent rozwijał się w okresie międzywojennym, a którego karierę przerwała druga wojna światowa. Serdecznie dziękujemy artystom za przypomnienie tej wielkiej postaci.

Zapis koncertu

Zadanie „Niepodległa na kresach południowych” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Renata Czyż Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Małgorzata Mendel Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Sabina Olbrich-Szafraniec Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Hubert Miśka Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Adam Wagner Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" Koncert "Jan Sztwiertnia - Sabina Olbrich-Szafraniec - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Sabina Olbrich-Szafraniec Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Hubert Miśka Koncert "Jan Sztwiertnia - in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Adam Wagner Koncert "Jan Sztwiertnia - Sabina Olbrich-Szafraniec- in memoriam" - Agnieszka Kopińska, Sabina Olbrich-Szafraniec, Hubert Miśka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2020 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.