Wakacyjna Akademia Kultury: dwugłosy

Plakat Wakacyjnej Akademii Kultury 20212 lipca rozpoczniemy spotkania z  Wakacyjną Akademią Kultury. W tym roku zdecydowaliśmy się na zmianę formuły – zamiast wykładów zaprosimy do Dwugłosu – rozmów przybliżających zagadnienia związane z literaturą. Kieruje nami przekonanie, że trwająca ponad rok pandemia odebrała nam możliwość udziału w wielu dobrych rozmowach. Z tęsknoty za interakcją, snuciem dyskusji o literaturze, powstał program tegorocznej Akademii. Zależy nam, aby nie zabrakło przestrzeni do dyskusji z publicznością.

Następne spotkanie: 22 lipca (czwartek) godz. 17.00 – ostatni dwugłos to należy do przyjaciół – Wojciecha Brzoski i Marcina Mońki, którzy zamkną cykl rozmową o poezji.

Łącznie zaplanowaliśmy 4 spotkania:

2 lipca (wyjątkowo w piątek), godz. 17 Marcin Musiał i Andrzej Drobik rozmawiali o tym w jaki sposób literatura opowiada Śląsk. Które narracje o Śląsku są według nich porywające? Na jakie czekają?

Marcin Musiał – literaturoznawca, bloger, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym, współautor książki “Kiedy umrze ślōnsko godka”. Mieszka w Katowicach.

Andrzej Drobik – historyk, dziennikarz, autor i współautor takich książek jak m.in. “Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim”, “Bolko Kantor. Prawy, prosty” i “Jak stelak z werbusem”, reżyser filmu dokumentalnego „Jeszcze tu jesteśmy”, koordynator programowy Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha

8 lipca (czwartek) godz. 17.00 UWAGA! Niedługo podamy nowy termin spotkania.
Agata Romaniuk i Ilona Majewska zapraszają na spotkanie poświęcone próbom opisu świata przez literaturę non fiction.

Agata Romaniuk – socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej, Publikuje w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction. Autorka „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” oraz serii detektywistycznej „Kocia szajka”.

Ilona Majewska – etnolożka, animatorka kultury, autorka projektów z obszarów herstorii (Filmowa Kronika Kobiet)  i dziedzictwa postindustrialnego, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle.

15 lipca (czwartek) godz. 17.00 – Pani Katarzyna Rucka-Ryś opowiedziała o znaczeniu i roli ziół.

Z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia pana Czesława Stuchlika, gościem czwartkowej Wakacyjnej Akademii Kultury była Katarzyna Rucka-Ryś ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce. Pan Czesław obiecał spotkać się z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami, gdy tylko powróci do zdrowia.

Wojciech Brzoska – kulturoznawca, poeta, muzyk, redaktor. Autor 9 książek poetyckich. Zawodowo związany z więziennictwem – organizator wielu wydarzeń kulturalnych dla więźniów, pomysłodawca Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta.

Marcin Mońka – kulturoznawca, dziennikarz, publicysta. Pracował w Gazecie Wyborczej, publikował w Elle Decoration i DesignAlive.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum komunikatów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.