Narodowe Czytanie

Lekturą 12. edycji Narodowego Czytania objętego Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 9 września spotkaliśmy się na Literackim Śniadaniu, w czasie którego mieszkanki Wisły czytały fragmenty powieści. W akcji wzięły również udział nauczycielki i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworniku i Szkoły Podstawowej nr 3 w Malince. Czytane były m.in. fragmenty o Marcie Korczyńskiej, o dolegliwości pani Emilii – globusie histericusie, o zaręczynach Justyny z Jankiem. Wspominane były liczne opisy przyrody, ulubione postacie.
Uczestnicy otrzymali zakładki z cytatami „Weź do ręki tę książkę, idź do grabowej altany, czytaj i wspominaj!” oraz opieczętowali biblioteczne egzemplarze „Nad Niemnem”.

Śniadanie było okazją do spotkania Agnieszki Tomczak – autorki ilustracji prezentowanych na wystawie „Uchwycone kredką”. Pasja pani Agnieszki rozpoczęła się w 2018 r., kiedy kupiła pierwszy zestaw kredek artystycznych. Swoje prace tworzy w stylu realistycznym, zależy jej na odtworzeniu jak największej ilości szczegółów i na tym, by obrazy wyglądały jak nie rysowane kredką. Wykonanie jednej kompozycji zajmuje 20-50 godzin. W bibliotece można podziwiać piękne górskie widoki, kwiaty i niesamowite zwierzęta. Prace wzbudzają zachwyt wśród czytelników.

Podsumowując akcję Narodowego Czytania uczestnicy zastanawiali się nad ilustrowanym wydaniem „Nad Niemnem”, jak wyglądałoby „uchwycone kredką” i jak pięknie Eliza Orzeszkowa „narysowała” opisy w swej powieści.

Narodowe CzytanieNarodowe Czytanie

Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe CzytanieNarodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.