Dyskusyjny klub książki

DKK 21 lutego

21 lutego świętowaliśmy 4 urodziny naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Były życzenia, tort, ciasto z palącą się czwórką, galaretki, prezenty, kwiaty… i bardzo serdeczna i miła atmosfera. Podczas spotkania omawialiśmy i żywiołowo dyskutowaliśmy o książce Magdaleny Majcher „Doktórka od familoków”. To oparta na faktach powieść o niezwykłej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która badała szopienickie dzieci chore na ołowicę. Walka o poprawę stanu zdrowia dzieci przyniosła efekty. Zorganizowano leczenie sanatoryjne na Kubalonce, zburzono domy w sąsiedztwie huty, rodziny otrzymały nowe mieszkania. Niestety lekarka działała pod presją ówczesnej władzy, a jej praca doktorska nie została dopuszczona do obrony ani do publikacji otrzymanych wyników badań. Dopiero gdy przeszła na emeryturę pojawiły się o niej reportaże i dużo inicjatyw aby ją uhonorować. Wiele klubowiczek pamięta czasy rozwoju przemysłu na Śląsku, huty, kopalnie… Dziś to zupełnie inne tereny. Jeden klubowicz przyniósł rekwizyt – rudę cynku i ołowiu z Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”, którą mogliśmy dokładnie obejrzeć. 20 marca spotykamy się aby świętować pierwszy dzień wiosny i dzień poezji. Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii dkk, Wydarzenia 2024. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.