Wisła od źródeł do ujścia

Rok 2017 obchodzimy jako Rok rzeki Wisły. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana

szlak_Losoi_06 Śniegonia zaprasza na projekcję filmu przyrodniczego pt. „Wisła od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia”. Dokument zrealizował włoski reżyser i fotograf Paolo Volponi, współpracujący m.in. z „National Geographic Polska” i nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Pierwszy odcinek, poświęcony górnemu biegowi rzeki, wiślańska publiczność miała okazję oglądać 2 lutego. Miło było zobaczyć na ekranie Białą i Czarną Wisełkę, zaporę w Wiśle Czarnem i sztuczny wodospad zbiornika wyrównawczego; przykro uświadomić sobie, że te piękne obiekty hydrotechniczne stanowią nieprzebytą przeszkodę dla ryb wędrujących, np. łososia. Introdukcja tego gatunku prowadzona jest przez naukowców i WWF od kilku lat w górskich potokach dorzecza Wisły. Niestety nie w samej Wiśle, którą przegradza zapora w Goczałkowicach czy Kaskada Górnej Wisły (6 stopni piętrzących wodę w okolicach Krakowa). Ingerencja człowieka w przyrodę i zanieczyszczenia spowodowały zanik łososia, ale zachowały się także naturalne odcinki rzek i potoków, które dają nadzieję na przywrócenie gatunku.

Na dalsze odcinki filmu zapraszamy w kolejne czwartki 9 i 16 lutego do sali multimedialnej biblioteki (Dom Zdrojowy, I piętro) na godz. 16.00. Wycieczka wzdłuż Wisły obfituje w urokliwe miejsca, piękne zdjęcia i zapadającą w pamięć narrację Krystyny Czubówny. Zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

szlak_Losoi_03 szlak_Losoi_08 szlak_Losoi_04

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.