Jak rzekę widzą dzieci?

Pokłosiem konkursu „Płynie Wisła, płynie…” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wiśle, jest kolejna wystawa nawiązująca swym tematem do obchodów „Roku Rzeki Wisły”. Tym razem uczniowie wiślańskich szkół podstawowych popisali się swymi zdolnościami plastycznymi w dwóch kategoriach. Klasy IV i V ilustrowały rzekę Wisłę znaną z legend wiślańskich, zaś uczniowie klas VI w oparciu o wykład kierownik Muzeum Beskidzkiego – Małgorzaty Kiereś obrazowali życie i pracę dawnych wiślan nad rzeką. Komisja w składzie: Renata Czyż – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle, Joanna Szołtysek-Kuczyńska („Galeria u Dziadka”) oraz Sylwia Tumidajska (Muzeum Beskidzkie), miała nie lada zadanie, bowiem uczestnicy zachwycili starannością i oryginalnością wykonanych prac. Ostatecznie wśród 87 rysunków wybranych i nagrodzonych zostało 10, a nagrody laureatom wręczył Sekretarz Miasta – Sylwester Foltyn. Poniżej przedstawiamy wykaz zwycięzców.

KATEGORIA I uczniowie klas IV i V, temat „Rzeka Wisła w legendach wiślańskich”

I miejsce Nadia Cieślar, Zespół Szkół nr 1, praca pod kierunkiem Małgorzaty Borowskiej,

II miejsce Joanna Hanik, Zespół Szkół nr 1, praca pod kierunkiem Małgorzaty Borowskiej,

III miejsce równorzędnie: Barbara Konieczny, Zespół Szkół nr 1, praca pod kierunkiem Małgorzaty Borowskiej i Kamil Kędzior, Szkoła Podstawowa nr 5, praca pod kierunkiem Joanny Bolechowicz-Świerczek,

wyróżnienie Liliana Arsenicz, Zespół Szkół nr 1, praca pod kierunkiem Małgorzaty Borowskiej.

KATEGORIA II temat „Rzeka Wisła w życiu codziennym dawnych wiślan”:

I miejsce Mateusz Pliszczyński, Szkoła Podstawowa nr 5, praca pod kierunkiem Joanny Bolechowicz-Świerczek,

II miejsce Magdalena Branny, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, praca pod kierunkiem Lidii Czyż,

III miejsce Aleksandra Cieślar,  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, praca pod kierunkiem Lidii Czyż,

Wyróżnienia w kategorii II zdobyli: Grzegorz Mitręga, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, praca pod kierunkiem Renaty Brody i Agnieszki Pliszczyńskiej oraz Agnieszka Wantulok, Szkoła Podstawowa nr 5, praca pod kierunkiem Joanny Bolechowicz-Świerczek.

Wernisaż wystawy był też okazją do podsumowania czytelnictwa dzieci w 2016 roku. Wiślańska biblioteka doceniła najaktywniejszych czytelników w konkursie „Bibliomaniak”, a wśród laureatów w kategorii wiekowej do lat 5 znaleźli się: Laura Popiołek na miejscu pierwszym, Noemi Cieślar miejsce drugie i  na trzecim Wiktor Popiołek. W kategorii do lat 12 pierwsze miejsce uzyskała Aleksandra Busek, na drugim uplasował się Filip Blitek, zaś na trzecim Mateusz Domicz. W starszej kategorii wiekowej obejmującej czytelników w wieku 13-15 lat przodowała ponownie Joasia Lazar, na drugim miejscu znalazł się Samuel Wapienik, a zaraz za nim Ireneusz Kosek. Należy podkreślić, że większość nagrodzonych czytelników tylko w roku 2016 przeczytała prawie 250 książek! Ta liczba skłania do zadania sobie pytania – ile książek w roku ubiegłym udało mi się przeczytać? Mało kto może pochwalić się takimi wynikami. Efekty są naprawdę imponujące, a nagrodzeni są dumą nie tylko dla biblioteki miejskiej, ale też dla swoich rodzin i szkół, do których uczęszczają. Laureaci, którzy okazali się liderami w swych kategoriach wiekowych zostali nagrodzeni podwójnie. Na podsumowaniu konkursu obecne były przedstawicielki Biblioteki Miejskiej w Cieszynie: dyrektor- Izabela Kula oraz instruktor – Beata Parchańska, które nagrodziły wzorowych czytelników, a konkurs „Bibliomaniak” organizują od lat na terenie całego powiatu.

Nagrodzeni w konkursie plastycznym „Płynie Wisła, płynie…”

Podsumowanie konkursu „Bibliomaniak 2016″

Zwiedzanie biblioteki

Głośne czytanie opowieści kamishibai

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.