Festiwal z Romualdem Koperskim

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 10 lutego odbył się niezwykły polsko-czeski festiwal podróżniczo-muzyczny „Czekając na wiosnę”. To pierwsza edycja zagraniczna czeskiej imprezy Jarní Ozvĕny cestovatelský a hudební festival od lat organizowanej w Ostrawie przez Stowarzyszenie „Folk v Ostravĕ”. Pomysł na spotkanie podróżników i muzyków przenieśli do Wisły państwo Krystyna i Jacek Nawroccy, którzy wielokrotnie uczestniczyli w podobnych wydarzeniach po drugiej stronie Olzy.

Spotkanie rozpoczęło się pokazem pięknych zdjęć m.in. Mirosława Dudy z Niskich i Wysokich Tatr oraz ekstremalnych spływów kajakowych. Przed prelekcją wiślanina, Bolesława Cieślara, wystąpiła kapela Zespołu „Wisła”. Następnie znany ratownik GOPR opowiedział o wyprawie na Spitsbergen: ciekawych spotkaniach nie tylko z ludźmi, ale i niedźwiedziami, lodowcach i fokach. Towarzyszyła tej relacji nie tylko prezentacja multimedialna, ale także wystawa tradycyjnych zdjęć, którą można oglądać w bibliotece do 28 marca. Następnie ciekawy instrument zwany Chapman Stick i wywodzący się od gitary i gitary basowej zaprezentował Radim Duda. Instrument został skonstruowany przez Emmetta Chapmana na początku lat 70. XX wieku natomiast pierwszy model produkcyjny powstał w 1974 roku. Zdecydowana większość słuchaczy mini koncertu pierwszy raz miała okazję zobaczyć tak nietypową rzecz.

Największą publiczność zgromadziło spotkanie z Romualdem Koperskim. Podróżnik, pisarz, przewodnik, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista i Rekordzista Guinnessa jest autorem poczytnych książek, takich jak „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, „Ocean Niespokojny”, wystaw fotograficznych i wielu innych publikacji. W Wiśle opowiedział o pierwszej wyprawie na Syberię, spotkaniach z Jakutami i Czukczami, ich „kuchnią” i metodami leczniczymi (krioterapia). Słuchacze byli zachwyceni spotkaniem z bardzo miłym i skromnym człowiekiem, który w ubiegłym roku przepłynął Atlantyk łodzią wiosłową. Film z samotnej podróży przez ocean widzowie oglądali z zapartym tchem. A potem rozległy się gromkie brawa. Wszystkie książki jakie przywiózł ze sobą autor sprzedały się na pniu, były autografy i zdjęcia.

Na tym jednak nie zakończyły się atrakcje wieczoru. Marek Audy zaprezentował Tatry, jaskinie świata i relację z wyprawy do Wenezueli w projekcjach 3D. Zwłaszcza jaskinie w trójwymiarze robiły niesamowite wrażenie. W przerwie rozdane zostały nagrody tym, którzy wypełnili festiwalowe ankiety. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert. W bibliotece zagrała czołowa kapela czeskiego bluegrassu BG Styl. Kapitalne wykonanie i świetne głosy podbiły serca wiślańskiej publiczności, a niektórzy zostali tego wieczoru fanami grupy.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom i organizatorom, państwu Nawrockim z Wisły, a także prowadzącemu imprezę, którym był Jozef „Mlok” Grim. Najbliższa czeska edycja festiwalu odbędzie się już za dwa tygodnie w Ostrawie. Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.