Biblioteka znów w czołówce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle w Rankingu bibliotek 2020 zajęła 3 miejsce w województwie śląskim i 35 miejsce w kraju. Najlepsze polskie książnice i samorządy zostały nagrodzone przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki po raz dziesiąty. Niestety w tym roku z powodu pandemii uroczystość odbyła się 10 grudnia tylko w przestrzeni wirtualnej.

Mapka Polski - ranking bibliotek 2020

Na ankietę „Rzeczpospolitej” w roku 2020 odpowiedziało 835 placówek z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie. Organizatorzy uwzględnili liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Odpowiedzi były weryfikowane przy pomocy danych z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców i liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2019 roku.

Miejsce 3 miejsce w województwie śląskim i 35 w kraju dowodzi, że wiślańscy Czytelnicy są aktywni, a biblioteka, którą finansuje miasto Wisła, bardzo potrzebna lokalnej społeczności. Ogromnie cieszymy się też z sukcesu biblioteki powiatowej w Cieszynie, która zajęła 11 miejsce w kraju i 1 w województwie śląskim (na 2 miejscu w województwie uplasowały się Czechowice-Dziedzice). Zatem… gratulujemy i zapraszamy do wypożyczalni!

Ten wpis został opublikowany w kategorii biblioteka_plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.