-
Licznik odwiedzin
On-line na stronie: 2
Dzisiaj: 94
W tym tygodniu: 1616
W sumie: 427651 Biblioteka na Facebooku
Biblioteka na YouTube
Miasto Wisła
BIP
Archiwum kategorii: Wydarzenia 2025
Spotkanie z Władysławą Magierą
W Sali Kameralnej biblioteki, 20 lutego, gościliśmy panią Władysławę Magierę – historyczkę, przewodniczkę i autorkę wielu ciekawych książek związanych z naszym regionem.
Nowa powieść „Saga rodziny Górniaków z Sibicy” przenosi czytelników w niepowtarzalny świat Śląska Cieszyńskiego w latach 1850-1950. Bohaterami są Górniakowie – Franciszek i jego potomkowie. Troje niezwykłych postaci upamiętnionych jest w przestrzeni miasta Cieszyna. Franciszek Górniak – tablica w Domu Narodowym, był jego fundatorem, projektantem i budowniczym, Marianna Górniak–Cienciałowa, polska działaczka społeczna oraz Nina Górniak mają swoje lampy na Uliczce Cieszyńskich Kobiet. Nina to znana projektantka odzieży, brała udział w wystawach w Polsce i za granicą. Historia rodziny przeplata się z kroniką czasów pełnych wyzwań i nadziei. Książka odkrywa przed nami bogactwo kultury, tradycji oraz dążeń, które kształtowały losy mieszkańców naszej małej ojczyzny. W pamięci i w sercach jest miejsce dla tak niezwykłych i zasłużonych osób. Pani Władysława Magiera odnajduje i popularyzuje ciekawe informacje o zacnych rodach i mieszkańcach Śląska Cieszyńskiego. Dziękujemy za cenne spotkanie.
Książę Wiktor
31 stycznia bibliotekę w Wiśle odwiedzili aktorzy ze „Sceny Otwartej” z Cieszyna. Mieliśmy okazję zobaczyć bardzo ciekawe i zabawne przedstawienie pt. „Książę Wiktor”. Sztuka napisana przez Johna Whitewooda w tłumaczeniu Lucyny Krzanowskiej skradła serca wiślańskiej publiczności. Uśmiech nie schodził z twarzy, a aplauz nie miał końca. Po spektaklu, w holu biblioteki, przy herbacie z „zielin” trwały rozmowy i zdjęcia z aktorami. Zapraszamy z kolejną sztuką do Wisły.
Pakistan – kraj na styku najwyższych gór świata
Nanga Parbat, K2, Broad Peak – nieraz słyszeliśmy te nazwy, ale czy zastanawialiśmy się, jak wygląda codzienne życie w kraju, gdzie znajdują się te szczyty górskie?
O różnych aspektach życia w Pakistanie opowiedział Radek Siewniak, który spędził w tym państwie kilka lat, a wcześniej pracował w Iraku w obozach dla uchodźców, autor książki „Daj mi pić! Bliski Wschód z bliska”.
Podczas prelekcji w bibliotece 18 stycznia mieliśmy okazję usłyszeć o tradycjach rodzinnych, aranżowanych małżeństwach, środkach transportu i ruchu ulicznym, gdzie droga to dżungla, na której może pojawić się np. stado kóz.
Radek Siewniak poruszył kwestię dzieci, które z powodu biedy nie mają możliwości uczęszczania do szkół, spędzają czas na wysypiskach śmieci. Są ofiarami handlu, a 1/3 zawieranych małżeństw to małżeństwa dzieci.
Innym trudnym tematem jest współczesne niewolnictwo w postaci fabryk cegieł, do których trafiają nieraz całe rodziny – na skutek zadłużenia muszą odpracować zaciągnięty dług.
Nasz gość jest misjonarzem, wspomniał o sytuacji chrześcijan w tym muzułmańskim kraju, w którym obowiązuje ustawa o bluźnierstwie religijnym, bezczeszczeniu Koranu. Chrześcijańskie kościoły, a nawet mieszkania chrześcijan są palone.
Pakistan to zróżnicowany region, Dolina Hunzy znana jest z długowieczności osób w niej mieszkających, przeciętna średnia życia wynosi 100 lat, a rekordzista to 145-latek. W czym tkwi tajemnica? Dużo pracy, 2 posiłki dziennie i świeże morele.
Dziękujemy Radkowi Siewniakowi za przybliżenie tak dalekiego kraju, jakim jest Pakistan – kraju o różnych obliczach.
Dyskusyjny Klub Książki
15 stycznia, po raz pierwszy w Nowym Roku 2025, miało miejsce spotkanie DKK. Tym razem omawiałyśmy książkę Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”. Francuskie słowo „bizarre” znaczy: dziwny, śmieszny, niezwykły. Dziesięć opowiadań noblistki zachwyciło i zaintrygowało nas swoim pięknem, nieprzewidywalnością i grozą. Dyskusja była niezwykle owocna i skrupulatna. Omówiłyśmy zarówno treść opowiadań jak i przesłanie dla czytelników. Ważne są przeżycia i emocje, które towarzyszą podczas czytania. Należy zrozumieć metaforę, mistycyzm opisanych historii, znaleźć sens życia, obudzić empatię, zauważyć codzienność, oswoić wizję przyszłości, dbać o przyrodę, pielęgnować tradycje, zastanowić się nad sensem życia … Olga Tokarczuk to pisarka, z której kobiety powinny być bardzo dumne. Zapraszamy na spotkanie DKK 19 lutego o godz. 11:00. Lektura do przeczytania: „Ludzie i zwierzęta” Antonina Żabińska.