Biblioteczna grupa dyskusyjna w 10. rocznicę śmierci wspominała Andrzeja Trepkę (1923-2009) – pisarza science fiction, dziennikarza i popularyzatora nauki związanego z Wisłą od końca lat 60. XX wieku. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii był wraz ze Stanisławem Lemem i Krzysztofem Boruniem pionierem powojennej fantastyki naukowej w Polsce. Napisał kilkadziesiąt książek, oprócz fantastycznonaukowych także dwie biografie wybitnych naukowców i szereg pozycji popularnonaukowych poświęconych zwierzętom.
Andrzej Trepka osiadł w dolinie Malinki w 1969 roku i kilkakrotnie zmieniał adres. Początkowo mieszkał w przysiółku Do Raju, później Na Młace, a w końcu Na Pustkach. Na początku lat 90. XX wieku przeniósł się do własnego domu na Nowej Osadzie, ale kiedy tylko możliwe było odzyskanie rodowego majątku w Rychłocicach koło Wielunia, wyruszył w stronę rodzinnego domu. Twierdził, że w Wiśle pisze mu się „lepiej niż gdziekolwiek na świecie”, co utrwalił na karcie tytułowej jednej ze swoich książek. Dedykacja zachowała się do dziś w zbiorach wiślańskiej biblioteki. Z wiślańskiej rzeczywistości czerpał też czasem inspirację dla swej prozy fantastycznonaukowej. Tym sposobem Malinka trafiła w kosmos.
Podczas spotkania w bibliotece zebrani wspominali nietypowy wygląd i styl bycia pisarza, który przez większość roku nosił krótkie spodenki i sandały, a kiedy robiło się chłodno na tak skompletowaną garderobę zwykł narzucać tylko prochowiec. W takim stroju pojawiał się w sklepie lub na przystanku wzbudzając powszechne zdumienie mieszkańców Wisły. Wspominano jego spotkania z młodzieżą w szkole w Malince i niezwykle rozległą wiedzę astronomiczną i przyrodniczą. Wiele książek Andrzeja Trepki, w tym szczególne „Wspominki z Rychłocic”, jest dostępnych w wiślańskiej bibliotece. Zapraszamy!