Rozpoczęła się kolejna edycja Wakacyjnej Akademii Kultury, którą co roku w lipcu organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle. Tym razem cykl wykładów poświęcony jest kulturze regionu i nosi tytuł „Śląsk. Autoidentyfikacja”. Co czwartek o godz. 16.00 można zapoznać się z najnowszymi wynikami badań językoznawczych, literaturoznawczych, historycznych i socjologicznych oraz słuchać wybitnych przedstawicieli polskiej nauki.
Wykład inauguracyjny 4 lipca wygłosiła prof. dr hab. Jolanta Tambor, pracownik naukowy Zakładu Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz kierownik Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie. Zainteresowania badawcze Pani Profesor to fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego, nauczanie języka polskiego cudzoziemców, Śląsk z perspektywy dialektologicznej, socjolingwistycznej, i kulturowo-politycznej, a także wielojęzyczność i wielokulturowość. Wykład dotyczył języka śląskiego na tle języków świata i Europy, prób jego rejestracji oraz problemów standaryzacji. Pasjonująca opowieść poparta danymi statystycznymi i przykładami z życia codziennego zafascynowała słuchaczy.
Wykład o języku śląskim istniejącym w trzech odmianach wzbudził żywą reakcję publiczności, która po jego zakończeniu dyskutowała o możliwościach zapisu cieszyńskiej odmiany. Prelegentka przekonywała, że jest to możliwe, a rejestrację języka regionalnego uniemożliwiają tylko i wyłącznie poglądy polityczne. Wydaje się jednak, że to (podobnie jak w przypadku języka kaszubskiego) tylko kwestia czasu. Coraz więcej publikacji ukazuje się w języku śląskim, także w odmianach cieszyńskich, które są dostępne w bibliotece. Zapraszamy!!!