Trzeci wykład podczas tegorocznej Wakacyjnej Akademii Kultury w wiślańskiej bibliotece poświęcony został dziejom Śląska. Wygłosił go prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, wybitny historyk z Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Rozważany temat był bardzo na czasie, gdyż w tym roku 16 sierpnia przypada 100. rocznica wybuchu I powstania śląskiego.
W obrębie zainteresowań Profesora Ryszarda Kaczmarka leży historia Polski w XIX-XX wieku, historia Niemiec w okresie nowożytnym i najnowszym oraz historia Śląska, szczególnie w okresie dwóch wojen światowych, czego pokłosiem są liczne publikacje. Szeroko znane to „Polacy w armii kajzera”, „Górny Śląsk podczas II wojny światowej” i „Polacy w Wehrmachcie”. Najnowsza, wydana w tym roku książka Profesora nosi tytuł „Powstania śląskie 1910-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” i właśnie na temat tych konfliktów zbrojnych oraz udziału w nich Śląska Cieszyńskiego była mowa podczas wykładu w Wiśle. Okazuje się, że kilka ważnych epizodów w dziejach powstań ma ścisły związek z sytuacją polityczną na Śląsku Cieszyńskim w latach 1919-1921 i układami pomiędzy mocarstwami, które decydowały o wyglądzie Europy po I wojnie światowej.
Jeśli ktoś myślał, że powstania śląskie nie miały związku z regionem cieszyńskim, to po wykładzie musiał zmienić zdanie. Wiadomo zresztą, że mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego brali w nich udział. Ciekawa dyskusja wywiązała się na zakończenie spotkania, kiedy okazało się jak ogromne znaczenie ma korzystanie z szerokiej bazy archiwalnej, a pomijanie pewnych źródeł zniekształca interpretację faktów historycznych.
Ostatni wykład Wakacyjnej Akademii Kultury z cyklu „Śląsk. Autoidentyfikacja” odbędzie się 25 lipca. Gościem wiślańskich słuchaczy będzie prof. nadzw. Maria Szmeja, która od lat prowadzi badania socjologiczne na Śląsku, ostatnio również z perspektywy postkolonialnej. Zapraszamy!!!