Pierwsza z sześciu zaplanowanych debat organizowanych przez cieszyńskie Stowarzyszenie Rotunda odbyła się 5 września 2019 roku w Wiśle. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia wsparła organizacyjnie projekt, którzy uzyskał dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Realizowany projekt obejmuje kilka miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, w których odbędą się tematyczne debaty z udziałem zaproszonych gości oraz akcja uliczna w Cieszynie i koncert międzywojennych szlagierów.
Projekt dotyczy II Rzeczypospolitej na Śląsku Cieszyńskim – budowania nowej polskiej państwowości w różnych zakresach życia społecznego: kultury i sztuki, polityki, gospodarki, administracji, czy w ogóle procesów modernizacji. Pierwsza debata obejmowała temat roli kultury ludowej w polityce kulturalnej II Rzeczypospolitej, budowaniu nowej polskiej tożsamości i poszukiwaniu stylu narodowego, zwłaszcza w sztuce użytkowej i architekturze. Niezwykle ciekawe zderzenie kultury ludowej z modernizmem i wielkimi inwestycjami międzywojennej Polski w Beskidach, a zwłaszcza w Wiśle prowokuje do dziś do dyskusji.
W debacie udział wzięli Małgorzata Kiereś – kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle i znana etnograf, Łukasz Konarzewski – Wojewódzki Konserwator Zabytków i Przemysław Czernek – historyk sztuki, specjalista w zakresie modernizmu. Moderował Zbigniew Machej – poeta, dyplomata i działacz kultury. Efektem spotkania było wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków, a po jego zakończeniu dyskusje jeszcze długo toczyły się w holu biblioteki. Wiślańska książnica przy okazji debaty przygotowała wystawę „Beskidy w drzeworycie Pawła Stellera” – przedstawiciela ówczesnej sztuki, którego 45. rocznica śmierci minęła 4 września. Zapraszamy!