Na scenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle 18 maja 2017 roku grupa teatralna „Emocja” wystawiła sztukę Janusza Głowackiego „Polowanie na karaluchy”. Grupę młodych aktorów amatorów, działającą przy Wiślańskim Centrum Kultury, prowadzi Joanna Leszczyńska, która wyreżyserowała przedstawienie. Przygotowania do premiery trwały prawie rok, ale za to efekt przerósł oczekiwania publiczności.
Sztuka Janusza Głowackiego, chyba najbardziej znanego w Europie i Ameryce, współczesnego polskiego dramaturga, scenarzysty i prozaika, powstała w 1986 roku. Akcja toczy się na początku lat 80. XX wieku w mieszkaniu polskich emigrantów w Lower East Side, jednej z najbiedniejszych dzielnic Manhattanu w Nowym Jorku. Ona – była aktorka Teatru Wielkiego, obecnie z powodu akcentu bezrobotna, on – pisarz bez pracy i weny twórczej; balansując na granicy ubóstwa udają przed znajomymi szczęśliwych i zadowolonych. Duszna atmosfera polskiej emigracji prącej do sukcesu zagęszcza się, znajomi w Polsce wykruszają, zostają tylko strach, samotność i obłuda.
W role polskich emigrantów wcielili się młodzi aktorzy, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Wisły i Cieszyna oraz jeden uczeń wiślańskiego Gimnazjum. Wiernie oddali atmosferę emigracji lat 80. XX wieku, rozterki pomiędzy bohaterstwem a zdradą kraju po ucieczce przed komunistycznym systemem, żmudn ość walki o przetrwanie w obcej rzeczywistości, strach przed inwigilacją i wstydem ewentualnego powrotu.
Publiczność nagrodziła gromkimi brawami pracę reżyserki i młodych aktorów. Na widowni zasiedli rodzice, nauczyciele, koleżanki i koledzy szkolni oraz czytelnicy biblioteki. Sztuka w wykonaniu grupy poruszyła serca widowni, która po przedstawieniu spotkała się przy kawie i herbacie omawiając szczegóły przedstawienia. Gratulujemy sukcesu reżyserce i młodym aktorom!!!