Jak to bywa na Gorolu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle odbyła się impreza towarzysząca Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. Ciekawą prezentację Gorolskiego Święta, którego 71. edycja właśnie się rozpoczyna w sąsiadującym z Wisłą Jabłonkowie (Zaolzie, Republika Czeska), przedstawiła trójka Autorów. Była książka, muzyka i fotografia, a więc Gorol opisany, zagrany i zobrazowany.

W spotkaniu razem wzięli udział: Beata (indi) Tyrna – autorka zdjęć, dziennikarka i fotoreporterka z Cieszyna, Jarosław jot-Drużycki – autor książki, etnograf, publicysta i dziennikarz z Warszawy na cieszyńskiej emigracji oraz Otmar Kantor – gajdosz i rzeźbiarz z Jabłonkowa, lider grupy muzycznej „Bukóń”, śpiewak jabłonkowskiego chóru męskiego – słynnego „Gorola” i autor wstępu do książki. Opowieść o Święcie Goroloskim za pomocą fragmentów swego dzieła snuł Jarosław jot-Drużycki, którego lekkie pióro i sposób czytania wywoływały uśmiech na twarzach słuchaczy, a nawet salwy śmiechu. Prozę grą na gajdach i okarynie przeplatał Otmar Kantor, kapitalnie prezentując żywą kulturę ludową Zaolzia. Na zakończenie wystawę „Rynce z Gorola” omówiła jej autorka, której zdjęcia zdobią także książkę. To z kolei fotograficzna opowieść o zaangażowaniu Zaolziaków w przygotowanie imprezy, na której się bawią i po której trzeba w poniedziałek posprzątać. Spracowane ręce wykonujące różne czynności, więc wystawa to artystyczna relacja z ogromu wykonanej roboty.

Po rozmowie z publicznością, w której wziął udział także Andrzej Niedoba, autor hymnu „Szumi jawor, szumi…”, uczestnicy spotkania oglądali wystawę i toczyli kuluarowe rozmowy z gośćmi biblioteki. Stali bywalcy Gorolskiego Święta wspominali jego hetmana – Władysława Niedobę i co bardziej ciekawe historie, które rozgrywały się podczas tej imprezy, zapraszając do udziału w niej już od następnego dnia (3-5 sierpnia). Autorom serdecznie dziękujemy za ciekawe i radosne spotkanie, a Zaolziakom życzymy wszystkiego dobrego i świetnej zabawy!

Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem Zdjęcie ze spotkania autorskiego z Jot Dróżyckim, Beatą Tyrną i Otmarem kantorem

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.